Dyshohej se ishte spiun/ Australia zgjidh misterin e të vdekurit 74 vite më parë, zbulohet kush është ‘Somerton Man’

dyshohej se ishte spiun australia zgjidh misterin e te vdekurit 74 vite me pare zbulohet kush eshte somerton man
dyshohej se ishte spiun australia zgjidh misterin e te vdekurit 74 vite me pare zbulohet kush eshte somerton man

Në vitin 1948, trupi i një burri të veshur mirë u gjet në një plazh australian.

Një cigare gjysmë e tymosur ishte mbështetur në jakën e tij dhe kishte një varg nga një poezi persiane në xhep – por hetuesit nuk e kishin idenë se kush ishte ai.

Teoritë ishin të shumta, duke përfshirë se personi – i quajtur “Somerton Man” – ishte një spiun.

Por pas më shumë se 70 vitesh, një studiues thotë se ai e ka zgjidhur misterin – Somerton Man ishte Carl Webb.

Dhe ai nuk ishte një agjent rus, por një inxhinier elektrik i lindur në Melburn. Policia e Australisë së Jugut nuk e ka konfirmuar zbulimin, por thotë se do të komentojë së shpejti.

Pushuesit e plazhit gjetën trupin e shtrirë në Somerton Beach në Adelaide më 1 dhjetor 1948. Burri ishte i veshur me kostum dhe kravatë dhe dukej se ishte në moshën 40-50-vjeçare.

Në xhepin e tij kishte bileta autobusi dhe treni, çamçakëz, disa shkrepëse, dy krehër dhe një paketë cigare. Ai nuk kishte portofol, nuk kishte para dhe nuk kishte ID.

Etiketat në kostumin e tij ishin prerë dhe ekspertët mjeko-ligjorë dyshuan se ai ishte helmuar.
Gjetje të tjera kurioze i hutuan autoritetet. Ato përfshinin një valixhe, më shumë veshje me etiketa të hequra dhe shkrime jo koherente që besohej se ishin një kod.

Ai gjithashtu mbajti një copë letre të grisur me fjalët farsi Tamam Shud – që do të thotë “ka përfunduar” – të shtypura në të.
Gjurmët e gishtave të Njeriut Somerton u dërguan nëpër botë, por askush nuk mund ta identifikonte atë.

Dhe kështu ai u varros në varrezat e Adelaide në 1949 me një gur varri ku lexohej: “Këtu qëndron njeriu i panjohur që u gjet në Somerton Beach”.

Eshtrat e burrit misterioz u zhvarrosën nga policia vitin e kaluar në një përpjekje për të zgjidhur rastin. Por një profesor në Universitetin e Adelaide ishte në misionin e tij për ta zbuluar atë.

Derek Abbott ishte në gjendje të analizonte ADN-në e Njeriut Somerton duke përdorur qimet e ruajtura kur autoritetet bënë një model allçi të fytyrës së tij.

Ai u bashkua me eksperten e njohur amerikane të mjekësisë ligjore Colleen Fitzpatrick – e cila është e specializuar në rastet e ftohta – për të ndërtuar një pemë familjare të zgjeruar duke përdorur ADN-në.

Dhe nga 4000 emra, dyshja e ngushtoi atë në një – Carl Webb. Më pas ata gjurmuan të afërmit e gjallë të burrit, duke përdorur ADN-në e tyre për të konfirmuar identitetin e tij.

“Është një trekëndësh nga dy pjesë të ndryshme, krejtësisht të largëta të pemës [familjare],” i tha Prof Abbott Korporatës Australiane të Transmetimeve.

Për zbulimin, ai tha: “Ndihesh si të ngjitesh në malin Everest dhe të kesh atë përzierje gëzimi që je në majë, por edhe lodhje dhe rraskapitje”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts