Dyshohet se rebelët i dolën në pritë, vriten 5 ushtarë dhe 2 civilë në Indi

Të paktën 5 ushtarë indianë dhe dy civilë janë vrarë nga një pritë që mendohet të jetë organizuar nga rebelët. Ngjarja ka ndodhur në Manipur, shumë pranë kufirit me Mianmarit.

Rebelët u hodhën mbi një kolonë të forcave paraushtarake indiane që ishin rrugës për në një fshat të largët në rrethin Churachandpur, shtoi një oficer policie i paidentifikuar nga kryeqyteti i Manipur, Imfala.

Në mesin e të vrarëve ishte koloneli i forcave paraushtarake të ushtrisë indiane, Assam Rifles, gruaja dhe djali i tij, raportoi AP.
Policia tha se rebelët hapën zjarr me armë automatike, duke vrarë të shtatë personat në vend, raporton bloomberg.

Menjëherë pas kësaj, forcat e sigurisë u dërguan në vendin e sulmit. Policia tha se prita ndoshta është kryer nga Ushtria Çlirimtare Popullore, një grup rebel nga Manipuri, i cili po lufton kundër sundimit indian në atë vend, por deri më tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.