E cilësuar si “Toka e Kuajve të Bukur”, çfarë e bën Kapadokian kaq të mrekullueshme?

e cilesuar si toka e kuajve te bukur cfare e ben kapadokian kaq te mrekullueshme
e cilesuar si toka e kuajve te bukur cfare e ben kapadokian kaq te mrekullueshme

Kapadokia është spektakolare në çdo stinë. Me topografinë e saj të jashtëzakonshme, historinë e pasur dhe kuzhinën e shijshme, Kapadokia magjeps vizitorët e saj. Me qytete nëntokësore të gdhendura në shkëmb, oxhaqe përrallash dhe pamje mahnitëse, një vizitë në Kapadokia ofron shëtitje magjike me balona me ajër të nxehtë, shëtitje me kalë nëpër peizazhe shkëmbore, hotele simpatike në shpella dhe degustimin e e verërave lokale në kafene të çuditshme. Kapadokia është një kombinim i paharrueshëm i mrekullive natyrore dhe historike që ka mahnitur udhëtarët për shekuj me radhë. Topografia e rajonit, e krijuar nga erozioni i llavës dhe hirit të nxjerrë nga vullkanet tashmë të fjetura, i magjeps vizitorët me strukturat konike të pazakonta të quajtura oxhaqet e zanave dhe qytetet nëntokësore shekullore të gdhendura nga shkëmbi. Kapadokia fitoi famë në antikitet për mbarështimin e kuajve dhe është njohur si Toka e Kuajve të Bukur për qindra vjet. Me këto pasuri dhe jo vetëm, Kapadokia premton një festë të paharrueshme! Kapadokia priti një numër të jashtëzakonshëm vizitorësh në tremujorin e parë të 2022. Muzetë dhe vendet arkeologjike në rajon u vizituan nga 305,275 njerëz në tre muajt e parë të vitit, duke u rritur me 54% krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2021. Mënyra më e mirë për të parë magjinë e Kapadokias peizazhi është një udhëtim me blonë në qiejt e tij të pakrahasueshëm.

Balonat shumëngjyrëshe nisen rreth orës pesë të mëngjesit, zakonisht nga fshati Göreme, dhe vizitorët mund të shijojnë pamje gjithëpërfshirëse të Luginës së Pëllumbave, Luginës së Zemit, Luginës së Dashurisë dhe Luginës së Monksit Pasabağ, së bashku me oxhaqet e famshme të zanave dhe formacione të tjera shkëmbore fantastike. Për mysafirët që kërkojnë një përvojë autentike kapadokiane, hotelet e shpellave të zonës janë akomodimi i përsosur. Dhomat e gdhendura në shkëmb në hotelet e shpellave bashkojnë historinë dhe komoditetet moderne në një përzierje luksoze. Pas një dite të plotë vizitash, mënyra më e mirë për të kaluar mbrëmjen është të pushoni në sallën e një hoteli boutique-shpella me një gotë verë të mirë lokale. Nga Göreme në Ürgüp me kalë si vendi i 8-të i kuajve të bukur, është e përshtatshme të ecësh me kalë në Kapadokia. Shikimi i perëndimit të diellit mbi Luginën e Kuqe ndërsa ecni me kalë është një përvojë e paharrueshme. Ndërsa kuajt mund të mbulojnë më shumë tokë, udhëtarët mund të shohin gjithashtu shumë pamje në këmbë. Lugina paqësore Ihlara është një vend i përsosur për të ecur ose shëtitur. Në luginë, udhëtarët mund të shijojnë çaj ose kafe. Janë gjithashtu të disponueshme safari me xhip dhe ATV, dhe disa nga kishat dhe luginat e zonës mund të arrihen me automjete jashtë rrugës. I përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 1985, Muzeu i jashtëzakonshëm Göreme është një kompleks kishash të gdhendura në shkëmb me afreske, që përmban gjurmë të banorëve të mëparshëm të zonës, duke përfshirë asirianët, hititët, frigët, helenët, romakët, bizantinët, të krishterët dhe botën islame. Është një qendër kryesore kulturore e rajonit. Kishat Kılıçlar, Karanlık dhe Tokalı në Muzeun e Hapur Göreme besohet se janë përdorur si nekropole nga banorët e Avanos gjatë periudhës romake.

Shije fantastike
Ashtu si kuzhinat e çdo rajoni tjetër në Turqi, kuzhina kapadokiane u formësua nga trashëgimia kulturore e zonës dhe disponueshmëria e produkteve të freskëta lokale dhe sezonale. Vizitorët në Kapadokia e fillojnë ditën me një mëngjes tradicional turk, i shoqëruar zakonisht nga një pamje e mrekullueshme e peizazhit të oxhaqeve të zanave. Ky mëngjes i bollshëm paraqet djathëra vendas dhe vezë të freskëta, domate, tranguj dhe speca jeshilë, së bashku me ullinj, reçel, mjaltë, gjalpë dhe krem. Delikatesat si salsiçet e bëra në shtëpi, brumërat dhe pjata e shijshme me vezë, menemen, plotësohen nga çaji aromatik turk.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts