E dhimbshme! Djalit i amputohet këmba që në moshën 3-vjeçare nga sëmundja e rrallë e kockave

11:12 06/10/2021

Një djali me një sëmundje të rrallë që prek katër në një milion njerëz iu desh të amputonte këmbën në moshën tre vjeç. Bradley Pedrick, tani 13 vjeç, ka vendosur protezë që nga operacioni dhe ka një duzinë prej tyre në ngjyra dhe dizajn të ndryshëm. Sëmundja e kockave quhet pseudarthrosis dhe mund të rezultojë në thyerjen e tibisë, një kockë në shin.

Tibia e Bradley ishte thyer që nga lindja, gjë që bëri që këmba e tij e majtë të ishte tre madhësi këpucësh më e vogël se këmba e tij e djathtë. Si rezultat, ai nuk ishte në gjendje të ecte siç duhet dhe i prenë këmbën e majtë nga gjuri në moshën trevjeçare.

Nëna e tij Cheryl Collings mori vendimin e vështirë për t’i prerë këmbën, raporton Hull Live. Ajo u informua për sëmundjen kur ai ishte gjashtë javësh dhe djali u lidh me një karrige sepse këmba e tij e majtë nuk u zhvillua siç ishte menduar.

Duke folur për gjendjen e djalit të saj, Cheryl, 35 vjeç, tha: Ai ka pasur ngacmime të vogla në shkollë, por ai ka tipin që nuk shqetësohej për asnjë gjë, është i jashtëzakonshëm.

Këmba e Bradley u amputua në Spitalin e Fëmijëve në Bristol dhe gjymtyra iu dërgua ekspertëve në Shtetet e Bashkuara për analiza të mëtejshme pasi mjekët u hutuan nga gjendja e tij.

Bradley tani shijon jetën në shtëpi me dy motrat dhe tre vëllezërit e tij të moshës tetë deri në 16 vjeç dhe ai madje fitoi një konkurs lundrimi në vitin 2019 që u organizua nga RNLI.

Ambicia e tij kryesore është të bëhet oficer policie pasi të përfundojë shkollën, por ai gjithashtu tha se dëshiron të ndjekë një karrierë në mësimin e lundrimit.

Bradley ka bërë dy operacione që nga amputimi që këmba e tij të mbetet e përshtatshme për protezat e tij. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.