“E dimë kur duan të mohojnë një komb”, paralajmërimi i shefes se diplomacisë së Kosovës: Lufta ruso-ukrainase mund të përhapet në Ballkan

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës mund ta inkurajojë Serbinë që të veprojë ushtarakisht kundër Kosovës. Kështu deklaroi Ministrja e Jashtme Donika Gërvalla-Schwarz për ‘The Jerusalem Post’ të martën teksa përfundoi udhëtimin e saj tre-ditor në Izrael. Në këtë vizitë ajo iu kërkoi zyrtarëve të saj të përdorin ndikim për të ndihmuar në neutralizimin e situatës. “Shtete si Izraeli mund të ndihmojnë në stabilizimin e rajonit (Ballkanit)”, tha Gervalla-Schwartz teksa ishte ulur në hollin e hotelit Waldorf Astoria në Jerusalem, pranë flamujve nga të dy vendet.

“Ne jemi të shqetësuar se Ballkani mund të jetë pika e ardhshme e nxehtë,” tha ajo. Gervalla-Schwartz është zyrtarja kosovare e nivelit më të lartë që viziton Izraelin që kur të dy vendet vendosën lidhje zyrtare në vitin 2020, si pjesë e një marrëveshjeje më të madhe të ndërmjetësuar nga ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, në të cilën Prishtina u bë një nga vendet e pakta për të hapur një ambasadë në Jerusalem.

Kjo është vizita e parë zyrtare shtetërore e Kosovës, që nga ajo kohë. Gërvalla-Schwartz ajo është zyrtarja e tretë kosovare që viziton në dy vitet e fundit, duke ndjekur hapat e ministrit të Mbrojtjes së Kosovës dhe ministrit të Brendshëm.

Me vendosjen e lidhjeve formale, Kosova jo vetëm që fitoi një aleat shtesë diplomatik, por çimentoi një miqësi të gjatë me popullin hebre si në Izrael ashtu edhe në diasporë, shpjegoi Gërvalla-Schwartz. “Është një njohje shumë e veçantë për vendin tonë”, tha ajo. Populli hebre ndërkombëtarisht, duke përfshirë grupet e tyre joqeveritare, ndihmuan refugjatët kosovarë si gjatë dhe pas luftës së viteve 1998-1999.

“Ne jemi të lumtur dhe mirënjohës që kemi marrëdhënie diplomatike me Izraelin, por bashkëpunimi ynë me komunitetin hebre në mbarë botën ka qenë i shkëlqyer,” tha Gërvalla-Schwartz. Kosova, e cila u shkëput nga Serbia një dekadë pas betejës së saj me të, duke shpallur pavarësinë në vitin 2008, e sheh veten si një komb i ri, si Izraeli, i cili e di se çfarë çmimi të lartë mund të ushtrojë urrejtja etnike.

“Komuniteti hebre e kuptoi shumë mirë se çfarë po ndodhte në vitet 1990 në Kosovë,” tha ajo, duke folur për vendin e saj, i cili përbëhet kryesisht nga shqiptarë etnikë të besimit mysliman.

“Që nga fillimi, Kosova ka treguar solidaritet dhe admirim për luftën e guximshme të ukrainasve për të mbrojtur vendin e tyre. Ne nuk kemi iluzione për atë që Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron të arrijë në Ukrainë. Ju mund të shihni disa ngjashmëri midis mënyrës se si Rusia po vepron në Ukrainë dhe si po vepron Serbia në rajonin tonë,” tha ajo. Kjo luftë ka dhënë mesazhin se “kufijtë dhe problemet etnike” janë sërish në agjendë, pohoi zyrtarja. “Në Ballkan të flasësh për kufij dhe ndryshim kufijsh ka qenë gjithmonë çështje lufte”, tha Gërvalla-Schwarz. Serbia ka lidhje të ngushta, duke përfshirë ato ushtarake, me Rusinë, shtoi ajo.
Bashkimi Evropian ka një rol për të luajtur këtu, tha zyrtarja kosovare, për të ndihmuar në zmbrapsjen e ndikimit rus në rajon, duke shfrytëzuar procesin tashmë që po zhvillohet për të sjellë vendet e Ballkanit në BE.

“Ne shpresojmë që jo vetëm Izraeli, por të gjithë të tjerët që kanë marrëdhënie të mira me Serbinë, do t’i përdorin ato marrëdhënie të mira për të përcjellë mesazhin se tani është koha për të vendosur,” tha ajo. “Serbia nuk mund të ulet më në mes të dy karrigeve. Deri më tani ka qenë e mundur që Serbia të marrë paratë e BE-së dhe me këto para të blejë armë ruse, por kjo nuk është më e mundur”, tha Gërvalla-Schwarz. “Qeveria serbe duhet të ketë një mesazh të qartë se lufta në Ballkan përsëri nuk është një opsion,” tha ajo. Gërvalla-Schwarz u shpreh e shqetësuar se Serbia ishte bërë një vend satelit rus brenda Ballkanit, por në veçanti, ajo ishte e shqetësuar se kishte dizajne ushtarake në vendin e saj.

Forcimi i lidhjeve të Kosovës me BE-në mund të ndihmojë në përballimin e një veprimi të tillë, tha ajo. Vendi i saj, i cili dëshiron të jetë një vend anëtar i BE-së, ka një rrugë më të vështirë, sepse pesë nga 27 shtetet anëtare të BE-së nuk e kanë njohur atë si një shtet të pavarur.

Këto pesë vende janë: Greqia, Spanja, Rumania, Sllovakia dhe Qiproja. Kosova po kërkon nga aleatët e saj që të ndihmojnë në shpjegimin e këtyre vendeve rëndësinë e njohjes së shtetësisë për të mbështetur pozicionin e saj kundër Serbisë.

Nuk janë vetëm lidhjet e Beogradit me Rusinë që shqetësojnë Gërvalla-Schwarz-in, por edhe retorika e ashpër kundër Kosovës dhe kërcënimet e fshehura ushtarake në lidhje me çështjet e mosmarrëveshjes, duke përfshirë atë për targat e makinave.

Situata është aq e paqëndrueshme, tha ajo, sa ne kishim “ushtrinë serbe dhe bombarduesit MiG 29 që fluturonin në kufirin tonë” mbi “targat e makinave”.

“Kur dëgjoj këtë retorikë të vjetër, atëherë shqetësohem shumë se është më shumë se thjesht retorikë,” tha ajo. Përvoja e së kaluarës në të cilën gjuha e urrejtjes ndihmoi në hapjen e rrugës për luftën në fund të viteve 1990, shpjegoi ajo. “Lufta në Ukrainë nuk ka të bëjë me territorin. Izraeli dhe Kosova e dinë se si është kjo. Është një luftë për mohimin e ekzistencës së kombit ukrainas… Ne e dimë se çfarë mund të bëjnë liderët politikë kur duan të mohojnë ekzistencën e një kombi.”, përfundoi zyrtarja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts