E djathta ekstreme kërkon fitoren, NATO i trembet largimit të Francës nga aleanca

e djathta ekstreme kerkon fitoren nato i trembet largimit te frances nga aleanca
e djathta ekstreme kerkon fitoren nato i trembet largimit te frances nga aleanca

Vendet anëtare të NATO-s po shqetësohen gjithnjë e më shumë për angazhimin e ardhshëm të Francës ndaj bllokut të udhëhequr nga SHBA dhe përpjekjet e saj për të mbështetur Ukrainën, pasi ekstremi i djathtë francez është gati të fitojë një numër të madh vendesh në parlament, ka raportuar Euractiv, duke cituar disa burime diplomatike anonime.

Tubimi Kombëtar i krahut të djathtë (RN), i cili ka vënë në dyshim qëllimin e NATO-s dhe ndihmën për Ukrainën, doli në krye në raundin e parë të zgjedhjeve të parakohshme në Francë, duke siguruar 33% të votave. Blloku centrist i Ansamblit të Presidentit Emmanuel Macron doli vetëm në vendin e tretë me 20%.

Raundi i dytë është planifikuar për 7 korrik, me RN që parashikohet të fitojë deri në 280 vende në Asamblenë Kombëtare. Macron thirri votimin e befasishëm pas triumfit të RN në zgjedhjet e Parlamentit Evropian muajin e kaluar.

Të enjten, Euractiv citoi diplomatë të paidentifikuar të kenë thënë se kritikat e përsëritura të krahut të djathtë francez ndaj politikës së jashtme të Macron, veçanërisht ndihma ushtarake për Ukrainën, kanë shqetësuar një numër të vendeve kryesore të NATO-s.

Edhe nëse RN përfundon duke u dorëzuar në rolin e opozitës, partia ka të ngjarë të ketë ende një ndikim të konsiderueshëm në parlamentin francez, vuri në dukje gazeta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts