E gjatë 11.5 metra, vetëm 100 të tilla janë në botë/ Balena e gjetur në plazhin e Floridas është një specie e veçantë

Një balenë e gjatë 11.5 metra, e gjetur në një breg të Floridas, rezulton të jetë një specie e veçantë.

Shkencëtarët fillimisht menduan se kjo specie bënte pjesë në familjen e balenës “Bryde”, por më pas u konstatua se nuk ishte kështu. Ata janë të mendimit se kjo balenë e quajtur “Rajsi”,është një specie e re që jeton në Gjirin e Meksikës.

Një artikull i revistës Mammal Science, thotë se kanë mbetur rreth 100 balena të këtij lloji, e për këtë arsye ekzistenca e tyre është shumë e rrezikuar.

Kjo gjë është konfirmuar dhe nga Administrata Kombëtare e Oqeanisë dhe Atmosferës. Këto balena mund të peshojnë deri në 27.215 kg dhe mund të arrijnë deri në 12.8 metra të gjata.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.