E gjithë BE-ja në ndihmë të Ukrainës, zbulohet lëvizja e fundit e Francës

Gjermania dhe Holanda kanë njoftuar dërgesat e armëve në Ukrainë sot. Së fundmi bëhet e ditur se Franca gjithashtu është zotuar të japë më shumë ndihmë ushtarake.

Zyra e Presidentit Macron thotë se vendi do të dërgojë armë dhe karburant mbrojtës, raporton Reuters.

Ai shton se do të ndërmarrë gjithashtu veprime kundër “mediave ruse dhe influencuesve” që përhapin dezinformata rreth konfliktit.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, tha në Tëitter se 27 vendet anëtare të BE-së do të “lehtësojë dërgimin e ndihmës ushtarake nga BE në Ukrainë”.

Ai nuk dha detaje të tjera, por ministrat e jashtëm të BE-së do të takohen nesër për të diskutuar një paketë të re për forcat e armatosura ukrainase.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com