E konfirmojnë autoritet ukrainase: Trupat ruse kanë përfunduar tërheqjen nga rajoni i Sumy-t, ja plani i ri i Putinit

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainas ka thënë se forcat ruse kanë përfunduar tërheqjen e tyre nga rajoni verior Sumy, ndërsa vazhdojnë grumbullimin e forcave në lindje të vendit.

“Okupatorët rusë i tërhoqën plotësisht trupat e tyre nga rajoni i Sumy në Federatën Ruse”, thuhet në një deklaratë të Shtabit të Përgjithshëm në Facebook.

Ushtria ruse njoftoi më parë se po tërhiqej nga veriu i Ukrainës dhe rreth Kievit për të përqendruar përpjekjet në rajonin lindor të Donbasit.

Deklarata e Shtabit të Përgjithshëm vuri në dukje gjithashtu se trupat ruse vazhduan një grumbullim në rajonet jugore të Zaporizhzhia dhe Donetskut lindor dhe vazhduan një ofensivë në drejtim të Popasna dhe Severodonetsk, në rajonin lindor të Luhanskut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts