E konfirmon studimi amerikan: Numri i vdekjeve të shkaktuara nga emetimet e gazrave është në rënie

Përparimi i teknologjisë, por edhe ligjet gjithnjë e më strikte, kanë dhënë rezultate.

Pra, të paktën studimi i fundit nga Harvardi tregon se numri i vdekjeve të shkaktuara nga gazrat e dëmshëm të shkarkimit në një dekadë ra me pothuajse një të tretën. Akademia Kombëtare e Shkencave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës botuan kohët e fundit një punim të titulluar ‘Përfitimet shëndetësore të reduktimit të emetimeve nga transporti rrugor në Shtetet e Bashkuara nga 2008 në 2017’, dhe raportoi se numri i vdekjeve ra nga 27,700 në 2008, në 19,800 në 2017.

Studimi shqyrton gjithashtu se çfarë do të kishte ndodhur nëse do të ruhej teknologjia e asaj kohe, pra nëse makinat do të kishin mbajtur të njëjtin emetim. Për shkak të rritjes së numrit të automjeteve, numri i vdekjeve nga gazrat e shkarkimit do të ishte 2.4 herë më i lartë. Përkthyer, smogu do të merrte 47,520 jetë në vitin 2017.

Megjithatë, nevojiten masa edhe më radikale për përparim të mëtejshëm. “Pavarësisht progresit të rëndësishëm në reduktimin e emetimeve, ka një efekt të kundërt nga popullsia dhe automjetet më të mëdha. Prandaj, do të jetë e vështirë të arrijmë përparim të mëtejshëm nëse nuk miratojmë politika më të rrepta”, paralajmëron Ernani Choma, një studiues i shëndetit mjedisor në Harvard dhe autori kryesor i studimit, sipas Associated Press.

Ata besojnë se përfitimet shëndetësore janë arritur në këtë mënyrë, por nevojiten ndryshime shumë më radikale në industrinë e makinave për të pasur një ndikim të përgjithshëm në ndryshimet klimatike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.