E mbrojti Izraelin nga 90% e raketave të lëshuara nga Gaza, SHBA miraton fondin prej 1 mld dollarë për ndërtimin e sistemit “Iron Dome”

SHBA do të ndërtojë sistemin e mbrojtjes “Iron Dome” të Izraelit.

Financimi prej 1 miliard dollarësh për sistemin e mbrojtjes ajrore ishte përfshirë fillimisht në legjislacionin që duhet miratuar që Dhoma e konsideroi në fillim të javës, por dispozita u hoq nga versioni përfundimtar për të qetësuar një grup përparimtarësh që thanë se do të fundoseshin legjislacioni nëse ky financim nuk është marrë prej tij.

Projektligji tani shkon në Senat, ku nuk është e qartë kur do të votohet. Udhëheqësi i shumicës së Dhomës, Steny Hoyer krijoi një projektligj të veçantë për ta paraqitur të enjten nën pezullim, që do të thotë se ai anashkaloi rregullat normale të kërkuara për të miratuar projekt-ligjin dhe kërkoi një shumicë prej dy të tretave për të kaluar.

Erop

Sistemi i Mbrojtjes Ajrore të Kupolës së Hekurt është krijuar për të kapur raketat në ajër duke i shënjestruar ato dhe gjuajtur raketa përgjuese për t’i shkatërruar ato  para se të mund të vrasin civilët që jetojnë në Izrael. Sistemi “Iron Dome” e mbrojti Izraelin nga 90% e raketave të lëshura nga Gaza

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.