“E nevojshme një zgjidhje paqësore”/ SHBA-Pakistan zhvilllojnë bisedime mbi Afganistanin

Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman është takuar me Ministrin e Jashtëm të Pakistanit Shah Mahmood Qureshi në Islamabad për të diskutuar lidhjet dypalëshe, paqen rajonale dhe rrugën përpara në Afganistan nën sundimin taleban.

Një deklaratë e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Pakistanit tha se kishte një “konvergjencë themelore midis Pakistanit dhe Shteteve të Bashkuara mbi nevojën për një zgjidhje paqësore” në Afganistan.

“Ministri i Jashtëm vuri në dukje se një strukturë politike gjithëpërfshirëse dhe me bazë të gjerë që pasqyron diversitetin etnik të shoqërisë afgane ishte thelbësore për stabilitetin dhe përparimin e Afganistanit”- tha ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.