E plotë/ Zbulohet dosja e Brazilit, si kryente Armando Pacani trafikun e kokainës nga Amerika e Jugut drejt Evropës

e plote zbulohet dosja e brazilit si kryente armando pacani trafikun e kokaines nga amerika e jugut drejt evropes
e plote zbulohet dosja e brazilit si kryente armando pacani trafikun e kokaines nga amerika e jugut drejt evropes

“BalkanWeb” ka siguruar ekskluzivisht dosjen e drejtësisë braziliane për 39-vjçarin shqiptar Armando Pacani, mbajtës i pasaportës me numër BJ2223012, i cili është person i shpallur në kërkim në kuadër të një rrjeti trafikantësh kokaine dhe dyshohet se strehohet në Dubai.

“Hetimet nisën nga një komunikim i marrë nga organi qendror i PF në Brasília (CGPRE/DI-COR), duke raportuar një sekuestrim droge që ndodhi më 12/06/2020, në qytetin e Hamburgut/Gjermani në një magazinë ku ruhem produktet nga kompania CD-MARKMANN. Në atë kohë, policia e atij vendi, pasi u thirr, gjeti 316 kg kokainë të fshehura brenda thasëve me ekstrakte tanini. Gjithashtu, aty ishin 190 thasë të hapur, që tregon se sasia e lëndës narkotike e magazinuar ishte më e madhe se totali i sekuestruar, duke u vlerësuar në më shumë se 1.5 ton kokainë. Faktet çuan në fillimin e një hetimi nga Policia Federale, e cila filloi të ndërmarrë hapa për të hetuar kompanitë dhe personat e përfshirë, duke kulmuar me identifikimin e një organizate kriminale të strukturuar në nivele të ndryshme funksionale dhe hierarkike, të dedikuara për furnizimin dhe dërgimin e dërgesa të mëdha kokaine në Evropë përmes porteve në Brazilin jugor, veçanërisht përmes qytetit të Rio Grande/RS.

Droga lidhej, që nga furnizimi i saj nga Paraguaj, nga ku RODRIGO PAREDES ALVARENGA furnizon ngarkesat që do të përcillen në portet braziliane për dërgesë në Evropë, ku shtetasi shqiptar ARMANDO PACANI identifikohet si një nga blerësit e lëndës narkotike. ANDRÉ LUIZ MIRANDA DO NASCIMEN-TO (ANDREZÃO) dërgon drogë në porte, duke operuar në Santa Catarina dhe Rio Grande do Sul. Në Portin e Rio Grande/RS, ANDRÉ dhe RODRIGO u bashkuan me CESAR OLIVEIRA DE OLIVEIRA JUNIOR (CESINHA, RONALDO), një biznesmen në sektorin e logjistikës portuale, pronar i një konglomerati kompanish në Rio Grande do Sul (e emërtuar për qëllime kërkimore të tilla si CTIL/INTERSUL Com-plex) dhe Santa Catarina. Sipas asaj që u përcaktua, këta tre të hetuar RODRIGO, ANDRÉ dhe CESAR do të drejtonin organizatën kriminale, duke përbërë skalonin e parë. RODRIGO PAREDES AL-VARENGA është pjesë e komandës ORCRIM, duke qenë përgjegjës për blerjen e drogës jashtë vendit; ANDRÉ LUIZ MIRANDA DO NASCIMENTO komandon logjistikën tokësore dhe portuale; CÉSAR OLIVEIRA DE OLIVEIRA JÚNIOR është menaxher ekzekutiv i operacioneve të logjistikës portuale, duke punuar në bashkëpunim dhe nën drejtimin e ANDRÉ dhe RODRIGO.

Poshtë këtyre, do të ishin përgjegjësit për ekzekutimin e urdhrave që vinin nga shefat. Në këtë grup, JULIO RODRIGUES DA ROSA u identifikua si menaxheri operacional i ORCRIM, përveç CARLOS ROBERTO PATISSI, kunati i ANDREZÃO dhe përgjegjës për ruajtjen dhe përgatitjen e ngarkesës; FRANCISCO APARIANO MAIA (CEARÁ), vartës i ANDREZÃO, i përfshirë në transportin, marrjen dhe ruajtjen e drogës, LEANDRO GONÇALVES DE OLIVEIRA (vëllai i CESAR); dhe LUIZ FERNANDO DAS NEVES BOTELHO, dy të fundit përgjegjës për transportin e barnave nga kompleksi i kompanisë CESAR.

Për më tepër, u identifikua një organizatë e pavarur përgjegjëse për logjistikën e tokës, e cila do të kishte transportuar një pjesë të ngarkesave të kokainës nga Paraguaj në Rio Grande/RS në emër të grupit të mësipërm, me kamionë. Grupi i lartpërmendur drejtohet nga MILTON CARDOSO DA CRUZ (ROCHA), vartësit e të cilit janë DAVID ËILLIAM DA SILVA, JÚNIOR CÂNDIDO DE JESUS, RENATA BERTOLETTI PORTO, ALEXANDRE JACINTO CAMARGO, LUCAS MARCVAIRA dhe ËESLEY TIAGO PIZZI.

Përveç shërbimeve të mësipërme, grupi i kryesuar nga MILTON do të kishte kryer edhe dërgesa të tjera të narkotikëve, në mënyrë autonome për blerësit në Brazil, përveç dërgesave ajrore të lëndëve narkotike jashtë territorit kombëtar.

Gjatë gjithë hetimeve, 12,189 ton kokainë janë sekuestruar, me një vlerë të përafërt
R$ 2,742,525,000,00 (DY MILIARD, SHTATËQIND E DYZET E DY MILION, DHE PESËQIND E NJËZET E PESË MIJË REAIS).

Për më tepër, u vërtetua transporti i disa ngarkesave kokainë që nuk u sekuestruan, duke vlerësuar, të paktën, se 17 tonë kokainë janë shitur direkt dhe indirekt nga ORCRIM, gjë që do të rriste vlerën e lartpërmendur në R$ 3,825.000,000,00.

Duke marrë parasysh këtë vlerë të lartë të perceptuar të trafikut të drogës, komandantët e ORCRIM-it krijuan si pasojë manovra për të pastruar burimet nga aktiviteti i paligjshëm, duke përdorur gjithçka, nga tipologjitë më rudimentare deri te mekanizmat më të strukturuar të pastrimit të parave. Për të paraqitur më mirë komplotin kriminal, Policia Federale i ndau të hetuarit në dy grupe të pastrimit të parave:
NÚCLEO CESAR E RODRIGO dhe NÚCLEO ANDREZÃO.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts