E pranon politikani rus: 700,000 fëmijë u shpërngulën nga zonat e konfliktit të Ukrainës në Rusi

Moska ka sjellë rreth 700,000 fëmijë nga zonat e konfliktit në Ukrainë në territorin rus, ka thënë një politikan i lartë rus.

Kreu i komitetit ndërkombëtar në Këshillin e Federatës, Grigory Karasin e bëri deklaratën në kanalin e tij Telegram.

“Në vitet e fundit, 700,000 fëmijë kanë gjetur strehim tek ne, duke ikur nga bombardimet dhe granatimet nga zonat e konfliktit në Ukrainë”, shkroi Karasin.

Ukraina ka kundërshtuar vazhdimisht pretendimet ruse se fëmijët po zhvendosen për mbrojtjen e tyre, me Kievin që akuzon Kremlinin për largimin me forcë dhe të paligjshme të të miturve nga shtëpitë e tyre.

“Dihet mirë se Rusia, ndryshe nga një numër vendesh evropiane, i ka trajtuar gjithmonë fëmijët me kujdes dhe ngrohtësi,” tha zoti Karasin.

Deputeti i lartë tha gjithashtu se Moska kohët e fundit kishte ngritur një komision parlamentar për të hetuar “krimet” e Kievit kundër të miturve, me takimin e parë që u zhvillua më 30 qershor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts