E quajti vendin e saj “Maqedoni”, DASH reagon ndaj presidentes së re: SHBA-ja mbetet e vendosur për marrëveshjen e Prespës

e quajti vendin e saj maqedoni dash reagon ndaj presidentes se re shba ja mbetet e vendosur per marreveshjen e prespesDepartamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar ndaj Presidentes së re të Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska, i cili gjatë betimit e quajti vendin e saj thjesht “Maqedoni”.

blinken

Në përgjigje të interesit të mediave greke, një zëdhënës i DASH ka deklaruar se “SHBA mbetet e vendosur ndaj marrëveshjes së Prespës”.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit tha se “me formimin e një qeverie të re dhe zgjedhjen e një kryeministri të ri, ne do të vazhdojmë të përforcojmë rëndësinë e respektimit të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe përfitimeve të anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian”, raporton Protothema.

Nje dite me pare edhe Bashkimi Evropian ka shprehur keqardhje që presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silanovska-Davkova, nuk e përdori emrin kushtetues të shtetit kur u betua si presidente në një ceremoni parlamentare të dielën.

“BE-ja rithekson rëndësinë e respektimit të plotë të marrëveshjeve ekzistuese dhe ligjërisht të detyrueshme, përfshirë marrëveshjen e Prespës me Greqinë”, tha zëdhënësja e BE-së për çështje të sigurisë dhe politikës së jashtme, Nabila Massrali, tha në një komunikatë të dielën.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts