E rëndë në Mariupol, gjenden 200 trupa të pajetë, autoritetet: Nuk i grumbullojmë dot, mbajnë erë të rëndë

Trupat e pajetë e 200 personave janë gjetur në rrënojat e një ndërtese në Mariupol të Ukrainës.

Lajmi është bërë i ditur nga kryetari i bashkisë së qytetit, Petro Andryushchenko.

Trupat u gjetën të dekompozuara, duke shtuar se vendasit kishin refuzuar t’i grumbullonin dhe rusët gjithashtu, për shkak të erës së rëndë.

Andryushchenko shtoi se një numër i madh kufomash janë të paketuara në një morg të improvizuar në Mariupol dhe “qyteti është kthyer në një varrezë të vazhdueshme”.

Pjesa më e madhe e qytetit u shkatërrua në javë të bombardimeve të rënda ruse dhe luftimeve intensive në rrugë.

Burimi: BBC
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts