E rëndë në Suedi, rrëzohet avioni me 9 parashutistë, s’ka të mbijetuar

Nëntë personat që ishin në bordin e një avioni kanë ndërruar jetë, si pasojë e një aksidenti ajror që ka ndodhur pranë një aeroporti të Suedisë.

Avioni, i cili kishte në bord tetë parashutistë së bashku me një pilot, zbriti jashtë Orebro rreth orës 7:20, të enjten pasdite, raportojnë mediat lokale.

Rrëzimi mendohet të ketë ndodhur teksa avioni po ngrihej nga toka.

“Është një aksident shumë i rëndë. Të gjithë në bordin e avioni të rrëzuar kanë vdekur“, tha policia suedeze në faqen e tyre të internetit.

Kryeministri Stefan Lofven shprehu ngushëllimet e tij.

“Është një trishtim dhe pikëllim i madh në lidhje me informacionin që kam marrë për rrëzimin e avionit në Orebro. Lutjet e mija shkojnë për viktimat, familjet e tyre dhe të dashurit në këtë moment shumë të vështirë”.

Në 2019 ndodhi një incident i ngjashëm. Asokohe nëntë persona ndodheshin në bordin e një avioni për t’u hedhur më parashutë, por që fatkeqësisht u rrëzua në veri të vendit shpejt pas ngritjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.