E rrethuar me tel me gjemba dhe e monitoruar nga qindra roje e kamera, brenda kampit ku Lukashenko mban (VIDEO)

Presidenti Bjellorus Aleksandër Lukashenko, është i vetmi diktator në Evropë. Sipas mediave të huaja, ai ka ndërtuar një kamp përqendrimi në thellësi të një pylli, ku mbahen kritikët e tij.

Kampi, i rrethuar me tre shtresa gardh elektrik de kamera sigurie, ruhet nga shumë roje ushtarake. Ajo ka dritare të izoluara me shufra hekuri dhe xhama reflektues.

Ndërsa arredimi i brendshëm është i shkretë. Kampi, është një orë larg me makinë nga kryeqyteti Minsk. Ajo ndodhet pranë një depoje raketash të epokës sovjetike, me një sipërfaqe më shumë se 200 hektarë.

Aktivistët e opozitës bjelloruse kanë shprehur frikën për një kohë që regjimi autoritar mund të përdorë kampe të rënda paraburgimi nëse burgjet konvencionale bëhen edhe më të mbushura me njerëz.

Shqetësimet po rriten gjithashtu për një valë tjetër përplasjesh dhe arrestimesh në përgjigje të demonstratave që shënojnë zgjedhjet presidenciale të diskutueshme vjetore më 9 gusht.

Trazirat e mëtejshme mund të lidhen më vonë me një referendum kushtetues të planifikuar për në fund të këtij viti ose në fillim të vitit 2022.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.