“E rrezikshme të jesh gazetar sot”- Prezenca e OSBE dhe ambasadorja suedeze mesazh në ditën e Lirisë së Shtypit: Qeveritë duhet të garantojnë…Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Vincenzo Del Monaco dhe ajo e Suedisë, Elsa Hastad, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit theksojnë se është e rrezikshme të jesh gazetar sot.

osce

Përmes një postimi në “Twitter” ambasadorët vënë në dukje se gazetarët janë më të ekspozuar ndaj ngacmimeve, ndërsa shtojnë se të gjitha qeveritë duhet të garantojnë sigurinë e tyre.

Është e rrezikshme të jesh gazetar sot. Gazetaret janë më të ekspozuara ndaj ngacmimeve. Media e sigurt është oksigjen për çdo demokraci. Të gjitha qeveritë duhet të garantojnë sigurinë e gazetarëve. Në, ne punojmë çdo ditë për këtë“, thonë ambasadori i OSBE Del Monaco dhe Hastad.

 osce 2

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.