E torturoi dhe la të vdiste vajzën e mitur, Gjermania dënon me 10 vite burg xhihadisten e ISIS

Një gjykatë në Mynih ka dënuar një grua gjermane që iu bashkua ISIS me 10 vjet burg pasi u shpall fajtore për lejimin e një vajze pesëvjeçare që ajo dhe burri i saj kishin skllavëruar të vdisnin nga etja në diell. Dënimi i të hënës i Jennifer Wenisch, 30 vjeç, nga Gjykata e Lartë Rajonale e Mynihut shënoi një nga vendimet e para të gjykatës kudo në botë për persekutimin e komunitetit jazidi (besim monoteist) nga ISIS.

Kryetari i trupit gjykues Joachim Baier e shpalli atë fajtore për “dy krime kundër njerëzimit në formën e skllavërisë”, duke ndihmuar dhe nxitur vrasjen e vajzës duke mos ofruar ndihmë dhe anëtarësim në një organizatë “terroriste”.Wenisch dhe burri i saj dhe luftëtari i ISIS-it Taha al-Jumailly dyshohet se kishin “blerë” fëmijën dhe një grua jezide si “skllevër” të shtëpisë, të cilët i mbajtën rob ndërsa jetonin në Mosulin e atëhershëm të pushtuar nga ISIL, Irak, në vitin 2015.

Prokurorët federalë kishin akuzuar Wenisch se qëndronte pranë ndërsa al-Jumailly e lidhte fëmijën me zinxhir në një oborr dhe e la të vdiste nga etja.

“Pasi vajza u sëmur burri i të akuzuarit e lidhi me zinxhirë jashtë si ndëshkim dhe e la fëmijën të vdiste nga etja në vapë përvëluese”, thanë prokurorët në gjyq.

Ata kërkuan që ajo të dënohej me burgim të përjetshëm. Ndërkohë ekipi ligjor i Wenisch kishte kërkuar që ajo t’i jepej një dënim maksimal prej dy vjetësh burg.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *