E vërteta e luftës “sy më sy”/ Nis takimi mes Vladimir Putin dhe Kancelarit austriak në Moskë

Takimi i Nehammer me Putinin ka filluar, duke e bërë atë liderin e parë të Bashkimit Evropian që takohet personalisht me presidentin rus që kur Moska filloi pushtimin e saj.

Ndërsa lajmet për planin e kancelares austriake për të vizituar Moskën u shfaqën të dielën, reagimet varionin nga befasia në zhgënjim.

Partia partnere e koalicionit të Nehammer, të Gjelbrit, e dënoi udhëtimin si një grusht shteti për marrëdhëniet me publikun për Putinin, por kancelari gjerman Olaf Scholz tha se ai e mirëpret atë. Udhëtimi i Nehammer në Moskë është i rëndësishëm duke pasur parasysh statusin neutral të vendit të tij, i cili është i përfshirë në kushtetutën e tij.

Austria nuk është pjesë e NATO-s dhe nuk furnizon me armë Ukrainën. Megjithatë, ajo i ka ofruar Ukrainës ndihmë humanitare dhe helmeta dhe jelekë mbrojtës për përdorim civil, sipas një deklarate nga Kancelaria Austriake.

Nehammer tha të shtunën se ndërsa vendi i tij është ushtarakisht neutral, “ne e kuptojmë se duhet të ndihmojmë aty ku ndodhin padrejtësitë dhe krimet e luftës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *