“E vetmja mënyrë për të arritur paqen”, Spanja, dhe tre shtete të BE të gatshme të njohin shtetin e Palestinës

e vetmja menyre per te arritur paqen spanja dhe tre shtete te be te gatshme te njohin shtetin e palestines
e vetmja menyre per te arritur paqen spanja dhe tre shtete te be te gatshme te njohin shtetin e palestines

Udhëheqësit e Spanjës, Irlandës, Sllovenisë dhe Maltës kanë njoftuar se janë të gatshëm të njohin shtetin e Palestinës si “mënyrën e vetme për të arritur paqen dhe sigurinë” në rajonin e përfshirë nga lufta.

Katër liderët u mblodhën në punimet e një samiti në Bruksel të premten për të diskutuar “gatishmërinë e tyre për të njohur Palestinën”, duke shtuar se ata janë të gatshëm ta bëjnë këtë “kur mund të japë një kontribut pozitiv dhe rrethanat janë të përshtatshme”.

“Ne jemi dakord që mënyra e vetme për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në rajon është përmes zbatimit të një zgjidhjeje me dy shtete, me shtetet izraelite dhe palestineze që jetojnë krah për krah, në paqe dhe siguri,” një deklaratë e përbashkët e katër krerëve të qeverive.

Duke folur pas samitit, kryeministri slloven Robert Golob tha se ai besonte se mund të bëhej shumë “në javën e ardhshme” për të forcuar mbështetjen politike për një shtet palestinez në Kombet e Bashkuara.

Nëntë nga 27 shtetet anëtare të BE-së aktualisht njohin të drejtën e palestinezëve për një shtet sipas të ashtuquajturve kufij të vitit 1967, i cili përfshin Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin Lindor.

Malta, së bashku me shtetet lindore si Bullgaria, Republika Çeke, Rumania dhe Sllovakia, kanë njohur të drejtën e palestinezëve për shtetësi që nga viti 1988. Në vitin 2014, Suedia u bë shteti i parë anëtar që njohu në mënyrë të njëanshme të drejtën e palestinezëve për shtetësi ndërsa ishte anëtare e blloku.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts