Edhe Estonia do të mbyllë pikat kufitare me Rusinë?

edhe estonia do te mbylle pikat kufitare me rusine
edhe estonia do te mbylle pikat kufitare me rusine

14:28 27/11/2023

Shumë europianë dhe rusë janë të shqetësuar se nuk do të takojnë të afërmit e tyre  

Pas mbylljes së pikave kufitare të Finlandës me Rusinë, shumë druhen se mund të ndodhë e njëjta gjë edhe me Estoninë.

Për shumë qytetarë që udhëtojnë shpesh midis dy vendeve, mbyllja e pikave kufitare mes Estonisë dhe Rusisë do t’i privojë ata të shohin të afërmit e tyre në anën tjetër të kufirit.

“Disa ditë më parë kur erdha në Rusi pashë shumë makina me targa finlandeze në kufi. Kërkesa për bileta është rritur, si dhe çmime, sepse shumë mendojnë se mund të jetë udhëtimi i tyre i fundit. Natyrisht, kompanitë e transportit po e përdorin këtë. Autobusët janë të mbushur dhe qytetarët udhëtojnë në të dyja drejtimet. Sa për mua, kam të afërm ne Rusi. E vetmja mënyrë për të hyrë në çdo qytet të Rusisë tani është nëpërmjet Shën Petërburgut”.

Njësoj si Finlanda, edhe Estonia dhe Letonia e akuzojnë Rusinë për dërgimin e emigrantëve të paligjshëm në kufijtë e tyre dhe ka të ngjarë që edhe ato të marrin të njëjtën vendim si Helsinki. Por qytetarët janë të shqetësuar për zhvillimet e fundit, pasojat e të cilave do të bjerë mbi ta.

“Do të kthehemi në shtëpi, në kryeqytetin e Estonisë, Talin. Ne jetojmë atje dhe kemi ardhur këtu në Shën Petersburg vetëm për pushime, të afërmit tanë jetojnë këtu. Sa për kufijtë, çfarë mund të them? Do të ishte shumë të pakëndshme nëse janë të mbyllura. Nuk do të ishte aq lehtë të shkojë në Shën Petersburg, do të duhet të shkoje me makinë, duke marrë një rrugë më të gjatë. Shpresojmë që të mos e mbyllin, ose të paktën të lënë vendkalimin për këmbësorët në mënyrë që ta kalojnë atë dhe më pas të marrin një autobus.”

Estonia ndan një kufi 338 km me Rusinë që shërben gjithashtu si kufi i jashtëm i BE-së.

Klan News


Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts