Edhe hakerat pendohen?

21:40 25/05/2021

Vodhën të dhënat e shërbimit shëndetësor në Irlandë, por më pas dorëzuan fjalëkalimin

NjĂ« grup hakerash nĂ« IrlandĂ«, qĂ« kishin marrĂ« peng tĂ« dhĂ«nat e shĂ«rbimit ShĂ«ndetĂ«sor KombĂ«tar dhe u kishin kĂ«rkuar 20 milionĂ« dollarĂ« nĂ« kĂ«mbim u penduan duke siguruar njĂ« fjalĂ«kalim falas pĂ«r t’i zhbllokuar ato.

Grupi postoi nĂ« faqen e tij tĂ« internetit njĂ« mesazh drejtuar ShĂ«rbimit ShĂ«ndetĂ«sor Ekzekutiv Irlandez, duke specifikuar se ata kishin çelĂ«sin pĂ«r deskriptimin e tĂ« dhĂ«nave dhe se nĂ«sĂ« nuk lidheshin me ata pĂ«r tĂ« zgjidhur situatĂ«n do t’i shisnin ose publikonin ato. Sipas ministrit Irlandez tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Stephen Donnelly, arsyeja pĂ«r kĂ«tĂ« veprim nuk Ă«shtĂ« ende e qartĂ«. Ai tha se nuk kishin paguar asnjĂ« shpĂ«rblim direkt apo indirekt, pĂ«rmes palĂ«ve tĂ« treta ose nĂ« ndonjĂ« mĂ«nyrĂ« tjetĂ«r dhe kurrĂ« nuk do ta paguanin. “Ne u befasuam kur pasi ekipi teknik testoi fjalĂ«kalimin, pĂ«rgjigja fillestare ishte  pozitive”, ka bĂ«rĂ« me dije ai.

Sulmi çoi në shqetësime të ndryshme për pacientët ku 80% e kolonoskopive dhe 50% të procedurave të radioterapisë u anuluan.

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.