“Edhe murgeshat shikojnë porno”, Papa Françesku paralajmëron priftërinjtë…

23:30 26/10/2022

Papa Françesku ka paralajmëruar priftërinjtë dhe murgeshat për rreziqet që i sjell shikimi i pornografisë në internet, duke thënë se ky ves “e dobëson zemrën besimtare”.

Papa Françesku, tashmë 86-vjeç, po i përgjigjej një pyetjeje se si mediat digjitale dhe sociale duhet të përdoren më së miri, në një seancë në Vatikan, kur foli edhe për vesin e të parit filma apo video pornografike.

Pornografia, tha ai, është “një ves që e kanë kaq shumë njerëz… madje edhe priftërinjtë dhe murgeshat“.

Sipas BBC, Papa u është drejtuar priftërinjve dhe seminaristëve duke u thënë se: “Prej andej hyn djalli!”

Sa i përket mënyrës se si duhet përdorur rrjetet sociale dhe botën digjitale, ai tha se ato duhet të përdoren, por u se nuk duhet humbur shumë kohë në to.

“Zemra e pastër, ajo që i lutet Jezusit çdo ditë, nuk duhet ta marrë këtë informacion pornografik,” tha ai.

Ai e këshilloi grupin e seminaristëve që të mos shikojnë porno dhe se e mira është ta fshinë atë nga telefoni, në mënyrë që të mos tundohen.

“Fshijeni nga telefoni, kështu nuk do e keni tundimin në dorën tuaj”,  tha ai.

Mësimet e kishës e cilësojnë pornografinë si një ofendim kundrejt dëlirësisë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts