Edi Rama- shefit të Pfizer: Pa ju ky vend do kishte vuajtur psikologjikisht. Nuk jeni një ballkanas tipik, ja pse isha i sigurt që do ta mbanit fjalën për vaksinat
Kryeministri Edi Rama ka mirëpritur në Shqipëri shefin e kompanisë Pfizer Albert Bourla, i cili pa nga afër kushtet e ruajtjes së vaksinave dhe për të siguruar vazhdimësinë e furnizimit me vaksina Pfizer.

shefi

Rama e falënderoi z.Bourla që hapi dyert kur Nju-Jorku ishte i mbyllur tërësisht duke i  thënë se “pa ju ky vend do kishte vuajtur shumë psikologjikisht”.

Batutat

Rama: Dua të jem shumë qartësisht mirënjohës sepse tashmi kohërat janë ndryshe, është me e relaksuar, ka shumë mundësi. Por pa ju ky vend do kishte vuajtur shumë psikologjikisht nga pamundësia për të nisur vaksinimin. Ju hapët dyert edhe kur Nju-Jurku ishte i mbyllur tërësisht. Ne në zemër të BE-së, kemi shumë njerëz në Greqi dhe Itali, dhe ndërkohë që shihnim të tjerët që kishin nisur dhe të mos fillonim ishte shumë e rëndë.

Albert Bourla: Nuk do tju harroj kurrë që erdhët në Nju-Jork në rrethana shumë të vështira. U befasova shumë, sepse shumë lidera e ndërmarrin ketë udhëtim. Por tju shihja ju që erdhët dhe përdorët argumente për marrjen e dozave të para ishte shumë befasuese. Dua tju falënderoj për miqësinë.

Rama: Dua të shtoj edhe pse origjinën e keni nga Ballkani nuk jeni një ballkanas tipik. Kur thashë këtë gjë, thatë po, nuk ju premtoj por do bëj më të mirën. U thashë jam i sigurt që do e mbaj fjalën, sepse po të kishte thënë menjëherë “po” do ishte sa për të na…

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.