Egjipt, arrestohen 3 persona pasi kishin hedhur mijëra vaksina të papërdorura në kanal

Autoritetet egjiptiane arrestuan tre persona të akuzuar për hedhjen e mijëra vaksinave të papërdorura, të cilat u gjetën javën e kaluar në një kanal uji në një qytet jugor, tha prokuroria publike.

“Një komitet hetimor gjeti një mungesë prej 18,400 dozash vaksinash në inventarin e magazinimit të drejtorisë shëndetësore Minya me vlerë 5,023,200 paund (319,000 dollarë),” tha prokuroria të dielën vonë në një deklaratë të postuar në llogaritë e saj në mediat sociale.

Deklarata tha se 13,412 doza ishin gjetur të hedhura, por ishin të papërshtatshme për përdorim për shkak të kushteve të këqija të ruajtjes dhe ftohjes së pamjaftueshme. 4,988 doza të tjera kishin humbur gjithashtu.

Nuk u identifikuan llojet e vaksinave të humbura.

Tre personat e ndaluar ishin një farmacist, një shofer dhe një inspektor i magazinës që punonin të gjithë në ministrinë e Shëndetësisë.

Ata përballen me akuza për “neglizhencë të madhe” dhe “shpërdorim të fondeve publike”, sipas prokurorisë publike.

Të tre personat do të ndalohen në pritje të hetimeve, shtoi prokuroria.

Javën e kaluar, mediat sociale ishin të mbushura me imazhe të vaksinave të braktisura, me shumë përdorues në internet që kërkonin përgjegjësi.

Zëdhënësi i kabinetit Nader Saad tha javën e kaluar se Egjipti, vendi më i populluar arab me mbi 100 milionë njerëz, deri më tani ka vaksinuar plotësisht afro shtatë milionë njerëz.

Rastet ditore të infeksioneve janë rritur në mënyrë të vazhdueshme javët e fundit me  mbi 312,000, përfshirë më shumë se 17,000 vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.