Egjipti ‘hyn’ në Gaza, ndihmon në rindërtimin pas konfliktit me Izraelin

Egjipti ka dërguar disa inxhinierë dhe pajisje ndërtimi për të ndihmuar në rindërtimin e Rripit të Gazës pas konfliktit të fundit mes Izraelit dhe militantëve palestinezë. Njoftimi u bë nga televizioni shtetëror i Egjiptit, raporton Reuters.

Pamjet televizive treguan dhjetëra pajisje ndërtimit me flamuj të Egjiptit që hynin Gaza.

“Çdo mysliman dhe çdo egjiptian dëshiron të marrë pjesë në rindërtimin e Gazës”, i tha agjencisë Reuters, Mahmoud Ismail, një shofer i kamionit transportues.

Në muajin maj, Izraeli dhe grupi militant Hamas zhvilluan një luftë 11-ditore duke shënuar përleshjet më të ashpra që nga viti 2014. Luftimet lanë të vrarë më shumë se 250 persona në Gaza, duke përfshirë 66 fëmijë, si dhe më shumë se 1.900 të plagosur. Në Izrael u vranë 13 persona, duke përfshirë edhe dy fëmijë, ndërsa u plagosën qindra njerëz.

Dëmet në të dyja anët konsiderohen dhjetëra miliona dollarë amerikanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.