Egjipti po rimëkëmbet pas pandemisë

12:20 15/09/2021

Pas 15 vitesh restaurim, rihapet varri i Mbretit Djoser

Egjipti rihapi për turistët varrin 4,700-vjeçar të Mbretit Djoser në piramidën e Saqqara pas një restaurimi që zgjati 15 vite.

Varri i pozicionuar në jug të Kajros, shtrihet pranë Piramidës së famshme të Faraonit të Dinastisë së Tretë, struktura më e hershme e gurit në Egjipt, e cila në vetvete ishte mbyllur për restaurim deri në Mars 2020, por prej pandemisë së koronavirusit nuk ishte e mundur të hapej.

Varri i ndërtuar midis 2667 para erës sonë mendohet se është realizuar për arsye simbolike, ose ndoshta për të ruajtur organet e brendshme të Djoser, tha Mostafa Waziri, sekretar i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit.

Egjipti është i prirur për të ringjallur turizmin pas pandemisë koronavirus ndaj po shfaq një seri zbulimesh të reja si dhe një muze të ri që do të hapet në fund të muajit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.