Egjipti zbaton planin ambicioz për zhvillimin e liqeneve dhe rritjen e prodhimit të peshkut

Pas dekadash neglizhence, qeveria e Egjiptit ka zbatuar një plan progresiv për të përmirësuar liqenet egjiptiane në mënyrë që të rrisë prodhimin dhe eksportet e peshkut, tha  Salah Al-Mislhy, kryetar i Autoritetit të Përgjithshëm për Peshkun (GARFD).

“Zhvillimi dhe mbrojtja e liqeneve në Egjipt është bërë një shqetësim kryesor dhe GAFRD, Autoriteti i Inxhinierisë së Forcave të Armatosura, Autoriteti i Kanalit të Suezit dhe disa kompani private kanë bashkëpunuar për ta bërë këtë,” tha Al-Mislhy.

“Egjipti ka një numër liqenesh me ujë të ëmbël. Liqenet e Egjiptit kontribuojnë rreth 12 për qind të burimeve të peshkut të Egjiptit,” tha Salah Al-Mislhy.

Ai parashikoi se zhvillimi i disa liqeneve, si Bardawil, Borolus dhe Manzala, do të përfundonte në fund të vitit 2022, ndërsa Maryut do të përfundonte në fund të 2023.

Kostoja e zhvillimit të liqeneve ndryshon në varësi të kushteve të secilit liqen, tha ai, duke shtuar se vetëm zgjerimi dhe rinovimi i 250,000 feddanëve (105,000 hektarë) të liqenit Manzala kushtoi 2 miliardë dollarë amerikanë.

Al-Mislhy theksoi se efektet e liqeneve në zhvillim u monitoruan edhe para se të përfundonte e gjithë puna.

“Liqeni Manzala prodhoi 82,500 tonë peshk në vitin 2020, krahasuar me 60,000 tonë në 2017”, tha ai, duke shtuar se më shumë anije peshkimi do të mund të operonin nëse bëhen përpjekje të mëtejshme në zhvillimin e liqenit.

Sipas Al-Mislhy, burimet ujore të Egjiptit furnizojnë 20 përqind të peshqve të vendit: 12 përqind nga liqenet, katër përqind nga lumi Nil, dy përqind nga Deti i Kuq dhe dy përqind nga Deti Mesdhe.

Konsumi i peshkut për frymë në Egjipt në vitin 2021 ishte 20,5 kilogramë në vit, nga 16 kilogramë një vit më parë.

Prodhimi i peshkut në Egjipt tejkaloi 2.2 milionë tonë në vitin 2021, sipas Al-Mislhy, i cili priste që sasia e prodhimit të rritet më tej në vitin 2022 dhe të arrijë në 2.5 milionë tonë deri në vitin 2025.

Prodhimi i peshkut në Egjipt është rritur në mënyrë dramatike vitet e fundit si rezultat i përpjekjeve të qeverisë për të zgjeruar nismat e plantacioneve të peshkut.

Pasuria e peshkut në Egjipt po përjeton një kërcim të madh në vitet e fundit në dritën e përpjekjeve të qeverisë për të rritur projektet e plantacioneve të peshkut, tha ai.

Egjipti hapi në vitet e fundit disa projekte në akuakulturë si Liqeni Ghalyoun në Governoraten Kafr El-Sheikh dhe projekti Al-Fayrouz në Guvernatorin e Port Said. Ky i fundit është më i madhi i këtij lloji në Lindjen e Mesme dhe një projekt i tretë i tillë në Kanalin e Suezit.

Kur ato projekte të mëdha të arrijnë kapacitetin e plotë, Al-Mislhy vlerëson se ata do të kontribuojnë më shumë se 500,000 tonë peshk në treg.

Investimi në akuakulturë në Egjipt, tha ai, është një fushë premtuese me burime të arritshme.

Egjipti së shpejti do të zbulojë projekte të rëndësishme kombëtare për kafaze detare në 21 vende, duke përfshirë 12 në Detin Mesdhe dhe nëntë në Detin e Kuq, të cilat do të shërbejnë si burime të rëndësishme të prodhimit të peshkut, tha Al-Mislhy.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts