Ekipet nxjerrin nga rrënojat të mbijetuarit e tërmetit në Japoni ndërsa mbyllet ‘periudha e artë’ 72-orëshe

ekipet nxjerrin nga rrenojat te mbijetuarit e termetit ne japoni ndersa mbyllet periudha e arte 72 oreshe

E moshuara doli ngadalë në barelë, e mbështjellë me batanije. E trullosur, por e ndërgjegjshme, ajo falënderoi zjarrfikësit, të veshur me helmeta dhe fenelina, teksa e ngritën mbi rrënojat e një shtëpie të shembur.

Ajo është një nga të mbijetuarit e tërmetit vdekjeprurës me magnitudë 7.5 që goditi Japoninë të hënën, i cili shkatërroi ish-qytetin bregdetar idilik të Wajima, në prefekturën Ishikawa të goditur rëndë.

Në qytet, dikur një destinacion popullor turistik i famshëm për tregun e tij plot zhurmë të mëngjesit, zjarrfikësit dhe punonjësit e shpëtimit punuan gjatë natës për të gjetur ata që ishin ende të bllokuar ose të zhdukur. Dhe ndërsa shpëtimet si ajo e gruas, në moshën 80-vjeçare, të enjten dhanë fije shprese, kërkimi u bë gjithnjë e më i dëshpëruar ndërsa ora ecte, me të paktën 242 persona ende të pagjetur, sipas prefekturës. “Situata është tmerrësisht sfiduese, por derisa të kalojnë ato 72 orë vendimtare për shpëtimin e jetëve, ne do të bëjmë çmos për të shpëtuar sa më shumë njerëz të jetë e mundur me gjithçka që kemi në terren”, tha të enjten kryeministri Fumio Kishida.

72 orët e para pas një fatkeqësie natyrore konsiderohen si “periudha e artë” për gjetjen e të mbijetuarve, pasi gjendja e njerëzve të bllokuar dhe të plagosur mund të përkeqësohet shpejt më pas. Në qytetin Suzu, rreth një orë me makinë nga Wajima përtej gadishullit të shkatërruar Noto, video e së mërkurës tregoi shpëtimtarët duke gërmuar nëpër rrënojat e një shtëpie të shembur dhe duke nxjerrë një burrë 79-vjeçar të mbuluar me pluhur dhe papastërti.

Ai ishte i vetëm në banesë kur ra tërmeti dhe ishte i bllokuar nën shtëpi për rreth 48 orë, sipas degës së CNN TV Asahi. Punonjësit e shpëtimit më në fund arritën ta merrnin atë të mërkurën pas një operacioni dy orësh. Në video, personeli mjekësor ndiqte shpejt burrin, ndërsa vajza e tij shikonte me lot, duke i thirrur. Ai ishte i vetëdijshëm dhe u dërgua në spital, sipas TV Asahi.

Por kërkimi është penguar nga sasia e madhe e shkatërrimeve në të gjithë prefekturën, si dhe moti i keq dhe lëkundjet e vazhdueshme. Komunitete të tëra janë prerë nga rrëshqitjet e dheut dhe rrugët e pakalueshme; telekomunikacioni përbënte gjithashtu një problem, me linjat telefonike, shtyllat celulare dhe internetin në shumë zona.

Kur CNN vizitoi Wajima të enjten, udhëtimi normalisht 2-3 orë në të gjithë gadishullin zgjati gjithë ditën – ambulancat, kamionët e zjarrfikësve dhe automjetet ushtarake u përpoqën të kalonin nëpër trafikun e bllokuar, me kushtet që u përkeqësuan ndërsa iu afruam qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts