Ekonomia e Eurozonës në recesion të dyfishtë, ndërsa pandemia e COVID-19 vazhdon

Ekonomia e zonës euro ka rënë përsëri në recesion ndërsa ndikimi i pandemisë vazhdon të godasë aktivitetin. Ekonomitë e Evropës janë zmbrapsur nga një rritje e re e infeksioneve këtë vit dhe kufizimet e lidhura me Covid.

Zona e euros u tkurr me 0.6% në periudhën janar-mars, tkurrja e dytë radhazi, e cila është një përkufizim i përdorur gjerësisht i një recesioni. Është episodi i dytë i tillë, i ashtuquajtur recesion i dyfishtë, që nga fillimi i pandemisë. Sidoqoftë, midis ekonomive kombëtare që kanë raportuar të dhëna deri më tani, ai model u përsërit vetëm nga Italia.

Vendet e tjera raportuan një rritje në një ose në tjetrin nga dy tremujorët e fundit, raporton BBC. Ekonomia franceze u rrit në tre muajt e parë të këtij viti, me 0.4%, pas një rënie në fund të vitit 2020, megjithëse kërcimi u përshkrua nga agjencia kombëtare e statistikave si “i kufizuar”. Në Gjermani ishte anasjelltas, me një rritje në tremujorin e katërt të vitit të kaluar dhe një rënie të mprehtë – me 1.7% – zbuluar nga shifrat e fundit.

Kishte disa faktorë specifik që mund të kenë ndikuar në Gjermani. Claus Vistesen i Pantheon Macroeconomics thotë se ekonomia u trondit nga një rritje e taksës së vlerës së shtuar (TVSH) e cila çoi në një rënie të shpenzimeve dhe ndërtimit.

Një prerje e përkohshme e TVSH-së në Gjermani – e destinuar për të mbështetur ekonominë gjatë pandemisë – përfundoi në fund të vitit.
Andrew Kenningham i Capital Economics gjithashtu vuri në dukje ndërprerjet e furnizimit që goditën sektorin e madh të prodhimit të Gjermanisë, veçanërisht industrinë e motorëve.

Panorama e përgjithshme është një rajon ku aktiviteti ekonomik është tërhequr përsëri nga përhapja e virusit dhe kufizimet e vendosura për ta frenuar atë.
Shifrat janë veçanërisht të zymta në rastin e Italisë, ku ekonomia është ende 6.6% më e vogël se në fund të vitit 2019, përpara pandemisë.

Thënë kjo, dëmi ekonomik në këtë fazë të krizës shëndetësore është më pak i rëndë. Aktiviteti ekonomik në eurozonë në periudhën më të fundit ishte 11% më i lartë se në pikun e rënies në tremujorin e dytë të vitit të kaluar.

Kjo mbështet idenë se bizneset kanë gjetur mënyra për të zvogëluar ndikimin që kanë kufizimet në atë që bëjnë, megjithëse për disa efekti është ende i rëndë.
Duke parë përpara, kjo performancë e dobët pritet të përmirësohet pasi programet e vaksinimit lejojnë lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve dhe mbështesin besimin e konsumatorit. Kjo do të jetë veçanërisht e rëndësishme në Evropën Jugore, ku shumë biznese duhet të shohin një rimëkëmbje në turizëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.