Ekonomia gjermane në rritje me 1.6%

20:40 24/08/2021

Shpenzimet konsumatore kanë ndihmuar në rritjen ekonomike me 1.6%

PavarĂ«sisht pasojave tĂ« krizĂ«s nĂ« EurozonĂ«, tĂ« shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, ekonomia gjermane po vazhdon tĂ« rritet mĂ« shumĂ« se sa pritej. KĂ«naqĂ«sia e konsumatorĂ«ve pĂ«r tĂ« blerĂ« e ka ndihmuar ekonominĂ« gjermane tĂ« rimĂ«kĂ«mbet.

Sipas statistikave të fundit zyrtare, produkti i brendshëm bruto është rritur me 1.6% në tremujorin e dytë ndërsa ekspertët kishin parashikuar më parë një rritje prej 1.5%. Familjet shpenzuan 3.2% më shumë se më parë duke kontribuar në rritjen e përgjithshme të ekonomisë.

Konsumi qeveritar u rrit me 1.8%. Tregtia e jashtme, megjithatë, ngadalësoi ekonominë sepse eksportet u rritën me 0.5%, më pak se importet me 2.1%.

GjatĂ« vitit tĂ« kaluar pĂ«r shkak tĂ« pandemisĂ«, shteti gjerman njohu njĂ« deficit pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« qĂ« nga viti 2011. MenjĂ«herĂ« pasi filloi pandemia nĂ« Mars 2020, shteti mbĂ«shteti ekonominĂ« me ndihmĂ« nĂ« miliarda Euro.

KĂ«to ndihma e shkatĂ«rruan buxhetin kombĂ«tar gjerman duke u kthyer nĂ« njĂ« barrĂ« pĂ«r arkĂ«n publike, por tani Gjermania po çlirohet sĂ«rish pĂ«r shkak tĂ« kĂ«tyre ritmeve pozitive me tĂ« cilat po ecĂ«n ekonomia gjermane.

Mbetet për t’u parë nëse ekonomia do të kthehet në nivelin e saj të para krizës. Ekspertët e shohin variantin Delta dhe rëninen e vaksinimeve tek qytetarët si rreziqe për ekonominë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.