EKSKLUZIVE/ Bajrami vishet kuqezi, zbulohen prapaskenat e gjyqit me FIFA-n

Nedim Bajrami Ă«shtĂ« tashmĂ« njĂ« vlerĂ« e shtuar pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«. Fantazi, klas, asistime, regji prej numri 10. KAS ka vendosur dje qĂ« fantazisti 22-vjeçar tĂ« ndĂ«rrojĂ« pĂ«rfundimisht kombĂ«taren e ZvicrĂ«s pĂ«r tĂ« luajtur me ShqipĂ«rinĂ«. Kjo, pas kĂ«rkesĂ«padisĂ« sĂ« bĂ«rĂ« nga FSHF-ja nĂ« tribunalin sportiv tĂ« LozanĂ«s, pĂ«r tĂ« kundĂ«rshtuar dy refuzimet e bĂ«ra nga FIFA. “Panorama Sport” ka mĂ«suar edhe prapaskenat nĂ« lidhje me kĂ«tĂ« vendim dhe çfarĂ« ka qenĂ« thelbĂ«sore pĂ«r trupĂ«n gjykuese nĂ« kĂ«tĂ« proces dĂ«gjimor, me anĂ« tĂ« njĂ« videokonference.

Bajrami-

VENDIMI

Nedim Bajrami ishte insistimi i trajnerit Reja pĂ«r t’u veshur kuqezi. Djaloshi u thirr nĂ« grumbullim, por pa arritur tĂ« debutojĂ«, si pasojĂ« e refuzimit tĂ« kĂ«rkesĂ«s sĂ« bĂ«rĂ« drejtuar FIFA-s, e cila nuk miratoi ndĂ«rrimin e pĂ«rfaqĂ«sueses. Pas refuzimit tĂ« dytĂ«, nĂ« momentin e njĂ« ridĂ«rgimi tĂ« kĂ«rkesĂ«s, FSHF iu drejtua menjĂ«herĂ« KAS-it, pĂ«r tĂ« marrĂ« prej kĂ«tij tĂ« fundit vendimin final.

Dje, një javë pas seancës dëgjimore, nga Lozana erdhi lajmi pozitiv, që i jep të drejtë mesfushorit fantazist të çojë deri në fund dëshirën e tij për të përfaqësuar Shqipërinë në arenën ndërkombëtare, teksa refuzoi mundësinë për të luajtur në Europian me 21- vjeçarët e Zvicrës.

PRAPASKENAT

Siç edhe mĂ« herĂ«t ka bĂ«rĂ« me dije â€œPanorama Sport”, nĂ« mĂ«nyrĂ« ekskluzive, njĂ« nga pikat kryesore tĂ« mbrojtjes sĂ« FSHF-sĂ« ka qenĂ« mbi tĂ« drejtĂ«n e lojtarit pĂ«r tĂ« ndĂ«rruar njĂ« pĂ«rfaqĂ«suese, pĂ«r sa kohĂ« mban njĂ« dokument zyrtar qĂ« e konfirmon origjinĂ«n e tij.

Krahas tĂ« drejtĂ«s sĂ« argumentuar pse Bajrami mban pasaportĂ«n shqiptare dhe qĂ« ka tĂ« drejtĂ«n tĂ« ndĂ«rrojĂ« ekip pĂ«rfaqĂ«sues pasi nuk ka asnjĂ« ndeshje me njĂ« kombĂ«tare A, â€œPanorama Sport” ka mĂ«suar se vendimtare nĂ« kĂ«tĂ« proces ka qenĂ« edhe deklarata e vetĂ« futbollistit, shtuar nĂ« dosjen mbrojtĂ«se tĂ« FSHF-sĂ«. Bajrami mĂ«sohet tĂ« ketĂ« deklaruar se Ă«shtĂ« i vendosur pĂ«r tĂ« luajtur me ShqipĂ«rinĂ«.

NdĂ«r tĂ« tjera, ka shtuar edhe se do tĂ« ishte i gatshĂ«m tĂ« qĂ«ndronte nĂ« pritje, tĂ« refuzonte sĂ«rish ZvicrĂ«n, edhe nĂ« rast se do tĂ« kĂ«rkoheshin disa vite pa aktivizim nĂ« njĂ« ekip kombĂ«tar. Kjo duket se ka bĂ«rĂ« qĂ« trupa e gjyqtarĂ«ve tĂ« KAS-it ta anojĂ« peshoren e vendimit nga kĂ«rkesĂ«padia e FSHF-sĂ«.

MBROJTJA

NjĂ« tjetĂ«r pikĂ« e rĂ«ndĂ«sishme nĂ« kĂ«tĂ« mbrojtje ka qenĂ« edhe vetĂ« pĂ«rgjigjja mohuese e FIFA-s, e cila ka anatemuar nĂ« refuzimin e bĂ«rĂ« sĂ« dyti se lojtari e ka tĂ« pajustifikuar mbajtjen e pasaportĂ«s shqiptare, çka u ka dhĂ«nĂ« liri veprimi juristĂ«ve tĂ« palĂ«s shqiptare, me anĂ« tĂ« legjislacionit nĂ« fuqi, tĂ« pĂ«rpilojnĂ« edhe mbrojtjen nĂ« kĂ«tĂ« aspekt. KĂ«sisoj, FSHF, pas fitores ndaj UEFA-s pĂ«r ndeshjen nĂ« Serbi nĂ« edicionin e “Euro 2016”, triumfon nĂ« KAS edhe pĂ«rballĂ« FIFA-s.

OLSI TUJANI – PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.