EKSKLUZIVE/ “Do derdhim gjak ndaj Anglisë”, Cikalleshi tregon sekretin e shënimit me kokë: Goditjet nga ajri, si puna e verës…

Sokol Cikalleshi shkon në Kombëtare me një tjetër gol me kokë dhe me qetësinë që Koniaspori ngjitet në klasifikim në pjesën e sigurt. Bomberi i Kombëtares, për “Panorama Sport”, menjëherë pas fitores këtë fundjavë foli për formën e tij personale, golin me vlerën e 3 pikëve, pritshmëritë dhe objektivat për Kombëtaren.

Cika666

Cikalleshi, një tjetër gol nga ajri këtë fundjavë. Kaq kollaj paska qenë dhe duket sikur e keni zbuluar kaq vonë këtë cilësi?

Me sa duket, si puna e verës, sa më i vjetër aq më i mirë (qesh…). Përtej shakasë, sigurisht që çdo gjë vjen në përmirësim për vetë eksperiencën. Edhe goditjet e mia bëhen më precize.

cIKALLESHI FESTA

Po kaloni një formë të mirë…

Realisht, përtej golit, më lumturon shumë fitorja e skuadrës, sepse për ne ishte e rëndësishme që të mund të largohemi sa më shumë nga zona e ftohtë. Kjo fitore më gëzon sepse stabilizohemi disi, fitojmë njëfarë qetësie edhe për pjesën e mbetur. Sigurisht që nuk mund ta fsheh se ta shënoj unë golin për këtë triumf është kënaqësi e shtuar. Ishte një gol që na largoi një stres të madh të zonës së rrezikut.

Sa gola synoni këtë vit në Turqi?

Synimi im është që të arrij të paktën 10 gola. Do të isha i lumtur që në vitin e parë t’i arrija, duke parë ulje-ngritjet, dëmtimet dhe pozicionin jo më të mirë në shumë ndeshje që kam luajtur si anësor. Si do të jetë e ardhmja juaj? Kam edhe 1 vit kontratë dhe ndihem mirë me Koniasporin, por në momentin e një oferte më të mirë, mund ta marr në konsideratë. Shkoni në formën më të mirë në Kombëtare.

Si e keni pritur?

E kam pritur me padurim këtë grumbullim. Po shënoj në ekip dhe po marr kënaqësi, por ndjesia në Kombëtare është tjetër. Është pak a shumë e njëjta kur unë shkoj pas shumë kohësh të takoj familjarët e mi. Edhe në Kombëtare për mua është njësoj si të kthehem në familjen time. E pres me padurim dhe me shumë entuziazëm për të bërë më të mirën.

Cika Kombetarja

Sipas jush, si vjen Kombëtarja në këtë grumbullim?

Më e rëndësishmja është se lojtarët, pak a shumë, kanë luajtur. Besoj se janë në formë. Dihet që çdo kampionat ka pasur ndeshje të ngjeshura, por mendoj se jemi në formën më të mirë për ta nisur siç duhet këtë edicion. Për këtë, grumbullimi besoj se do të jetë në lartësinë e duhur, njësoj si edhe përkushtimi i secilit nga ne.

Mund t’i përballojmë ekipe si Anglia dhe Polonia?

Ato janë ndeshjet që ne mund të na çojnë në një stad tjetër, nëse ia dalim të marrim rezultate pozitive përballë tyre. Na çojnë në atë nivelin që do të dëshironim të gjithë ta kishim. Unë mendoj se i kemi mundësitë që edhe ta rivalizojmë Poloninë. E them këtë, sepse në futbollin e sotëm, dallimin e bën shpirti i garës dhe sakrifica që bën në fushë. Kemi parë jo pak ekipe të vogla që marrin rezultate në kompeticione të ndryshme përballë edhe më të mirëve.

Pra, si të thuash, nëse “derdh gjak në fushë”, thënë në gjuhën popullore, mund t’ia dalësh të marrësh rezultate edhe ndaj më të mëdhenjve. Meqenëse jemi në kuadrin e gjërave “nëse”, atëherë kur ta arrijmë këtë stad sakrifice, përqendrimi dhe dhënie të gjithçkaje që mundemi, edhe kualifikimi mund të bëhej diçka e arritshme.

OLSI TUJANI 

INTERVISTËN E PLOTË E LEXONI NË VERSIONIN PRINT TË GAZETËS “PANORAMA SPORT” 

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com