EKSKLUZIVE/ “Tirana e meriton titullin”, rrëfimi unik i Saimir Malkos: Pengu i vetëm në karrierë ishte…

PanoramaSport.al/ Kur Saimir Malko i shënonte Teutës në finalen e Kupës më 28 maj të vitit 1994 dhe i jepte trofeun Tiranës, as që e mendonte se 22 vite më pas do të merrte rrugën për në Amerikë. “Atëherë doja të jetoja në atdhe. Refuzova edhe një ofertë nga Mainci. Por e kam peng që nuk u largova nga Shqipëria që në ato vite”, thotë sot ishmbrojtësi i Kombëtares shqiptare në intervistën ekskluzive për “Panorama Sport”. “Ai gol është momenti më i lumtur në karrierën time, por futbollin duhet ta shfrytëzosh sa je i ri”, shton lushnjari që përveç bardhebluve, në karrierën e tij është aktivizuar edhe me Traktorin, Partizanin, Dinamon, Flamurtarin dhe Lushnjën. Po çfarë bën sot ish-futbollisti që fitoi trofe me Tiranën? Ka ngritur një biznes të vetin në Miçigan dhe dëgjon me ndonjë partizanas, si Paulin Dhëmbi, këngën e Pajtim Strugës “Tirona kampion”…

SAIMIR MALKO 1

Saimir, sa vjet keni në SHBA?

Gjashtë vjet mbushen tani më 25 prill.

A jeni përshtatur?

Po, po. Deri tani mirë. Fillimet ishin pak të vështira.

A jeni i kënaqur me jetesën?

Po, sigurisht.

Saimir, një lojtar i rëndësishëm i epokës suaj, në vend që sot ta kishte të garantuar një të ardhme të shkëlqyer në Shqipëri, detyrohet të marrë rrugët dhe të emigrojë. Po në vende të tjera a ndodh kjo me lojtarë cilësorë?

E vërtetë e hidhur, por prandaj futbollin për aq sa të jepet mundësia, duhet ta shfrytëzosh. Luan deri në njëfarë moshe dhe nuk je i përjetshëm. Më pas, po nuk krijove një të ardhme gjatë asaj periudhe, detyrohesh të bësh çfarëdolloj pune si të gjithë në emigracion.

A keni ndonjë peng, sepse një pjesë të madhe të karrierës e keni luajtur pasi ra sistemi komunist? A keni pasur mundësi që të ikni jashtë?

Pengu im i vetëm është që nuk u largova në periudhën kur kisha oferta nga disa ekipe, të paktën në Europë. Bëhet fjalë për Maincin në Gjermani.

Pse nuk u larguat kur i kishit këto mundësi?

Në atë periudhë më pëlqente të rrija në Shqipëri. Pishman i jetës sime ai është. Pastaj për të gjitha të tjerat jam i kënaqur me gjithçka kam arritur, të paktën në sport.

A e ndiqni kampionatin shqiptar, keni ndonjë informacion?

E ndjek. Ma lejon kafja, e ndjek këtu. Madje, pashë edhe Tirana me Skënderbeun 0-4. Tirana në kampionatin shqiptar bën diferencën.

JETMIR HALILAJ – PANORAMASPORT.AL

INTERVISTËN E PLOTË MUND TA LEXONI NË VERSIONIN PRINT TË GAZETËS “PANORAMA SPORT”!

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.