Ekspertët kërkojnë masa drastike në Gjermani

00:21 16/04/2021

Varianti britanik është përgjegjës për 90% të infeksioneve në të gjithë vendin

Kreu i Agjencisë së Kontrollit të Sëmundjeve Gjermane ka bërë thirrje për masa drastike që të shmanget një valë e tretë e koronavirusit.

Lothar Wieler, drejtori i Institutit Robert Koch kërkoi që qytetarët të frenojnë takimet me familjarët. Mutacioni më infektiv B117, zbuluar së pari në Britani është përgjegjës për 90% të infeksioneve. Shumë pacientë kanë nevojë për trajtim të kujdesit intensiv.

Gjermania rregjistroi 32.5 milionë raste të reja. Shumica e atyre që ishin të infektuar ishin në grupmoshën 15 deri 49 vjeç. Pothuajse 80,000 njerëz në Gjermani kanë vdekur nga virusi.

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn në një konferencë shtypi në Berlin deklaroi se ata mbështesnin propozimin e Angela Merkel për një shtetrrethim natën për të frenuar pandeminë.

Programi i vaksinimeve tanimë po e rrit ritmin. Çdo ditë po bëhen 500,000 dhe 700,000 vaksinime dhe 17.6% e gjermanëve kanë marrë dozën e tyre të parë. Testimi i detyrueshëm do të futet gjithashtu në shkolla nga java tjetër. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.