Eksperti gjerman: Pse dy vaksinat e njohura kundër Covid-19 shkaktojnë mpiksje të rralla të gjakut

Shkencëtarët në të gjithë botën po garojnë për të kuptuar pse vaksinat Covid-19 nga AstraZeneca dhe Johnson & Johnson shkaktojnë mpiksje të rralla të gjakut dhe potencialisht vdekjeprurëse.

Përcaktimi i lidhjes do të ndihmonte pacientët, mjekët dhe agjencitë shëndetësore të vlerësojnë më mirë çdo rrezik që paraqitet nga vaksinat dhe të kalibrojë në mënyrë të sigurt përdorimin e tyre.

Gjatë javëve të fundit, Shtetet e Bashkuara, provinca kanadeze e Ontario dhe disa vende evropiane përfshirë Norvegjinë dhe Danimarkën, ose pezulluan ose ndaluan plotësisht përdorimin e këtyre vaksinave.

“Të kuptuarit e shkakut është e rëndësisë më të lartë për vaksinat e gjeneratës së ardhshme, sepse koronavirusi do të qëndrojë me ne dhe vaksinimi ka mundësi të bëhet i përvitshëm”, tha Eric van Gorp, profesor në Universitetin Erasmus në Holandë, i cili kryeson një grup shkencëtarësh që studiojnë gjendjen.

Në Gjermani, një studiues mendon se ka gjetur atë që po shkakton mpiksjet. Andreas Greinacher, një ekspert i gjakut dhe ekipi i tij në Universitetin e Greifswald besojnë se të ashtuquajturat vaksina vektoriale virale – të cilat përdorin viruse të modifikuar të parrezikshëm, të njohur si adenoviruse, për të përcjellë material gjenetik tek marrësit e vaksinave për të luftuar koronavirusin – mund të shkaktojë një autoimune përgjigje që çon në mpiksjen e gjakut.

Sipas Prof. Greinacher, ai reagim mund të lidhet me proteina të humbura dhe një ruajtës që ai ka gjetur në vaksinën AstraZeneca.

Prof. Greinacher dhe ekipi i tij sapo kanë filluar ekzaminimin e vaksinës Johnson & Johnson por kanë identifikuar më shumë se 1.000 proteina në vaksinën e AstraZeneca që rrjedhin nga qelizat njerëzore, si dhe një ruajtës të njohur si acid etilenediaminetetraacetik, ose EDTA, shkruan “Wall Street Journal”.

Hipoteza e tyre është se EDTA, e cila është e zakonshme për barnat dhe produktet e tjera, ndihmon ato proteina të humbura në qarkullimin e gjakut, ku ato lidhen me një përbërës të gjakut të quajtur faktori i trombociteve 4, ose PF4, duke formuar komplekse që aktivizojnë prodhimin e antitrupave.

I gjithë ekipi shqyrtoi mostrat nga AstraZeneca dhe Johnson & Johnson. Efektet e të dy inokulimeve, siç komentoi Greinacher, mund të jenë të ngjashme sepse të dyja vaksinat përdorin adenovirusë të modifikuar – një familje ngjitëse virusesh që infektojnë njerëz dhe kafshë – në mënyrë që doza të hyjë në qelizat e trupit.

“Supozimi im është, dhe kjo është një hipotezë, se ky është një efekt klasor i vaksinave që përdorin adenovirus,” tha eksperti WebMD, editoriali i të cilit ofron informacion mbi shëndetin dhe mirëqenien e njeriut.

Inflamacioni i shkaktuar nga injeksionet anti-COVID-19 do të mashtrojnë sistemin imunitar në mënyrën vijuese: trupi ‘mendon’ se ka zbuluar bakteret dhe, për këtë arsye, shkakton një përgjigje luftarake që do të përkthehej në mpiksje dhe gjakderdhje.

Sipas portalit Live Science, CanSino Biologics në Kinë dhe Instituti i Kërkimit Gamaleya i Ministrisë ruse të Shëndetësisë kanë prodhuar vaksina me adenovirus të modifikuar. Sidoqoftë, nuk është raportuar asnjë ankesë për mpiksjen e gjakut nga këto vaksina.

Në Mbretërinë e Bashkuar kishte 168 raste deri në 14 prill në lidhje me vaksinën AstraZeneca, nga 21.2 milion doza.

Po kështu, në rastin e Johnson & Johnson, në Shtetet e Bashkuara, ka vetëm 28 raste të mpiksjes në nëntë milion vaksina, me të dhëna të azhurnuara deri në 12 maj.

“COVID-19 është shumë, shumë, shumë më e rrezikshme se kjo gjendje jashtëzakonisht e rrallë,” theksoi Greinacher. Sigurisht, çdo indikacion që kërcënon shëndetin publik nuk duhet të nënvlerësohet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *