Ekuador, banorët bllokojnë rrugët për të protestuar ndaj rritjes së çmimit të karburantit

Anëtarët e lëvizjes indigjene me ndikim të Ekuadorit bllokuan rrugët të martën për të protestuar ndaj rritjes së çmimit të karburantit ndërsa vendi, në mes të një gjendje të jashtëzakonshme, lufton sfidat në fronte të shumta.

Protestuesit përdorën gurë dhe goma djegëse për të ndërprerë trafikun në pesë nga 24 provincat e Ekuadorit, duke përfshirë Pichincha, kryeqyteti i të cilit është Quito, sipas agjencisë qeveritare të sigurisë publike.

“Ne e bëmë këtë thirrje (protestë) për të refuzuar gjithçka që qeveria kombëtare po imponon,” i tha AFP Julio Cesar Pilalumbo, një nga organizatorët në një bllokim rrugor në Zumbahua në Ekuadorin qendror.

“Ne do të rezistojmë dhe nuk do të dorëzohemi para asnjë represioni”, shtoi ai.

Çmimet e karburantit janë pothuajse dyfishuar që nga viti i kaluar.

Të premten e kaluar, presidenti i djathtë Guillermo Lasso njoftoi një rritje tjetër të çmimit në 1.90 dollarë për një gallon (3.8 litra) naftë (nga 1 dollarë në 2020) dhe 2.55 dollarë për benzinën — megjithëse ai premtoi se kjo do të ishte rritja e fundit.

Protestuesit nën ombrellën e Konfederatës së Kombësive Indigjene të Ekuadorit (Conaie) duan që çmimi të kufizohet në 1,50 dollarë për naftën dhe 2 dollarë për benzinën.

Lëvizja Conaie vlerësohet se ka ndihmuar në rrëzimin e tre presidentëve midis 1997 dhe 2005, dhe në 2019 udhëhoqi protesta të suksesshme kundër heqjes nga qeveria të subvencioneve të karburantit, siç kërkohet nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Ishte shumë pak dhe tepër vonë për të zbutur pakënaqësinë e përhapur me politikën ekonomike në një vend që eksporton naftë, por importon shumë nga karburantet që konsumon.

Indigjenët përfaqësojnë 7.4 për qind të 17.7 milionë banorëve të vendit.

Presidenti Lasso, duke u përballur me protestat më të mëdha që nga marrja e detyrës në maj, paralajmëroi të hënën se qeveria do të lëvizte për të “parandaluar mbylljen e rrugëve”, gjë që ai tha se ishte e ndaluar me ligj.

Ai kishte shpallur një gjendje të jashtëzakonshme 60-ditore javën e kaluar për të trajtuar rritjen e krimit dhe dhunës që fajësohet për rivalitetin midis trafikantëve të drogës në vend të vendosur midis dy prodhuesve më të mëdhenj të kokainës në botë: Kolumbisë dhe Perusë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.