Ekzekutimi i kandidatit presidencial në Ekuador/ 6 të dyshuarit kryesorë, anëtarë të një bande kriminale

Gjashtë të dyshuarit e arrestuar në lidhje me vrasjen e kandidatit presidencial të Ekuadorit, Fernando Villavicencio , janë shtetas kolumbianë dhe anëtarë të një bande kriminale, kanë konfirmuar autoritetet, pasi një ish-zëvendës president kërkoi veprime mbi nivelet spirale të dhunës në vendin e Amerikës së Jugut.

Villavicencio, një aktivist dhe ligjvënës kundër korrupsionit, i cili foli hapur për dhunën e shkaktuar nga trafiku i drogës në vend, u qëllua për vdekje në një tubim elektoral në kryeqytetin Quito të mërkurën.

Vrasja e 59-vjeçarit ndodhi 10 ditë para se të mbahej raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale.

Fushata e Villavicencio kishte premtuar një goditje ndaj krimit dhe korrupsionit në mes të një përshkallëzimi vdekjeprurës të dhunës që ka kapluar Ekuadorin vitet e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts