Ekzekutohet duke bërë fushatë kandidatja në Meksikë, shkon në 34 numri i politikanëve të vrarë para zgjedhjeve të qershorit

Një tjetër kandidat për kryetar bashkie në Meksikë është vrarë, duke e çuar në 34 numrin e kandidatëve të vrarë në të gjithë vendin përpara zgjedhjeve të 6 qershorit.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador tha të mërkurën se vrasja ishte “pa dyshim” puna e bandave të krimit të organizuar. Firma e konsulencës, Etellekt tha se shumica dërrmuese e 34 kandidatëve të vrarë po garonin për nominime ose garonin për postet lokale.

Alma Barragan u vra të martën, ndërsa po bënte fushatë për kryetar të qytetit Moroleon në shtetin e Guanajuatos, raporton theriostimes.

Ekspertët thonë se bandat e drogës duan të vendosin kandidatë dashamirës në bashkitë e qytetit dhe qeveritë e qytetit, në mënyrë që ata të mund të veprojnë pa ndërhyrje nga policia dhe të zhvatin para nga bizneset lokale dhe buxhetet qeveritare.

Lopez Obrador tha se bandat po vrisnin kandidatë për të trembur votuesit larg sondazheve. “Kur ka shumë abstenimizëm, mafiat dominojnë në zgjedhje”, tha presidenti.

Barragan po kandidonte me biletën e partisë së vogël Lëvizja Qytetare, e cila tha në një deklaratë se, “është e paimagjinueshme që të marrësh pjesë në jetën politike do të thotë të vësh jetën në rrezik”.

Moroleon ndodhet afër kufirit me shtetin Michoacan, gjithashtu i goditur nga dhuna e kartelit të drogës. Karteli kryengritës Jalisco ka qenë duke luftuar bandat lokale të mbështetura nga karteli Sinaloa për kontrollin e Guanajuato.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.