Elon Musk do të ndërtojë anijen kozmike për në Hënë

20:40 17/04/2021

Spacex synon transportimin e burrit dhe gruas së parë në sipërfaqen hënore si dhe të njeriut me ngjyrë

Nasa ka zgjedhur kompaninë SpaceX për të ndërtuar anijen e gjeneratës së ardhshme që do të kthejë njerëzit në Hënë. Kjo forcon edhe më tej kontrollin e Elon Musk në industrinë e zhvillimit të hapësirës publike-private.

Kontrata prej 2.89 miliardë dollarë për ndërtimin e zbarkuesit hënor që do të drejtojë programin Artemis, projekti ambicioz i Nasa për t’u kthyer në Hënë për herë të parë që nga misioni i fundit Apollo në 1972.

Ky automjet do të transportojë burrin dhe gruan e parë në sipërfaqen e hënës. Një tjetër qëllim i programit do të jetë ulja e personit të parë me ngjyrë në Hënë.

Programi Artemis gjithashtu përfshin Sistemin e Hapësirës Hapësinore, raketën më të fuqishme të ndërtuar ndonjëherë, dhe anijen Orion që do të tragetojë ekipet. Oferta e SpaceX përmban sistemin e saj të uljes së Starship , aktualisht nën zhvillim.

Elon Musk ka zhvilluar dizajnin e Starship për vite me rradhë. Ngjan me anijet me raketa nga epoka e artë e trillimeve shkencore dhe është një komponent thelbësor i planeve afatgjata të sipërmarrësit për vendosjen e njerëzve në Mars.

Kërkesa e Joe Biden për Kongresin, e njoftuar në fillim të këtij muaji, kërkon 24.7 miliardë dollarë investime për Nasa, një rritje prej 6.3% krahasuar me vitin e kaluar, duke përfshirë 6.9 miliardë dollarë për Artemis.

Nasa zgjodhi të refuzojë propozimet nga manjati Amazon Jeff Bezos Blue Origin , një partneritet me Lockheed Martin, Northrop Grumman dhe Draper. Të tre ofertat u zgjodhën për fazat paraprake të projektit në vitin 2020.  Programi Artemis, i filluar nën administrimin e Trump, kishte synuar një kthim në sipërfaqen hënore në 2024. Por një mungesë në financimin e sistemit të uljes e bëri atë qëllim të paarritshëm.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.