Elon Musk e Jeff Bezos garë miliardash

14:49 12/10/2021

Nuk ka të bëjë vetëm me vlerën neto, të dy planë për turizmin hapësinor

PĂ«rçarja mes dy prej njerĂ«zve mĂ« tĂ« pasur mbi TokĂ« vazhdon tĂ« thellohet, pasi themeluesi i ”SpaceX” dhe ”Tesla”, Elon Musk tha sĂ«rish se ftohja e marrĂ«dhĂ«nieve i tij me Jeff Bezos, pronari i ”Amazon” po vazhdon tĂ« rritet. Pasuria e Musk u rrit me shpejtĂ«si gjatĂ« ditĂ«ve tĂ« fundit, pasi njĂ« shitje dytĂ«sore nga investitorĂ«t vlerĂ«soi ”SpaceX” nĂ« mĂ« shumĂ« se 100 miliardĂ« DollarĂ«. Kjo e rriti mĂ« tej pasurinĂ« totale tĂ« Elon Musk me 10,6 miliardĂ« DollarĂ«, nĂ« 222 miliardĂ« DollarĂ«.

Bezos Ă«shtĂ« nĂ« vendin e dytĂ« me 191,6 miliardĂ« DollarĂ«. TĂ« dielĂ«n e kaluar, Bezos postoi nĂ« TĂ«itter njĂ« fotografi tĂ« faqes sĂ« parĂ« tĂ« gazetĂ«s ”Barron” nga viti 1999 qĂ« e quajti ”Amazon” si “Amazon. BombĂ«â€, duke nĂ«nkuptuar se modeli i biznesit do tĂ« jetĂ« njĂ« dĂ«shtim i plotĂ«.

Musk ka rritur pasurinĂ« e tij me mĂ« shumĂ« se 52 miliardĂ« DollarĂ« nĂ« vitin 2021. “Tesla”, kompania e tij e regjistruar publikisht Ă«shtĂ« rritur 13 pĂ«r qind. Sherri mes tĂ« dyve nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« vetĂ«m me vlerĂ«n neto.

Të dy, Musk dhe Bezos, kanë planet e tyre të turizmit hapësinor dhe të dy kanë filluar ta bëjnë turizmin hapësinor një realitet duke nisur anije të shumta hapësinore në tremujorin e fundit të vitit.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.