Elon Musk: Japonia ‘do të pushojë së ekzistuari’ nëse nivelet e ulëta të lindjeve vazhdojnë

elon musk japonia do te pushoje se ekzistuari nese nivelet e uleta te lindjeve vazhdojne
elon musk japonia do te pushoje se ekzistuari nese nivelet e uleta te lindjeve vazhdojne

Një postim në Twitter, Elon Musk ka vënë në qendër të vëmendjes popullsinë në rënie të Japonisë, pasi CEO i Tesla tha se kombi me ekonominë e tretë më të madhe në botë “do të pushojë së ekzistuari” nëse trendi në rënie i lindjeve vazhdon.

Gjatë fundjavës, Musk komentoi në një  raport lajmesh se popullsia e Japonisë pati rënien e saj më të madhe, duke rënë me 644,000 në vitin 2021,  viti i njëmbëdhjetë radhazi që popullsia është zvogëluar.

“Në rrezik për të deklaruar të dukshmen, nëse diçka nuk ndryshon për të bërë që lindshmëria të tejkalojë shkallën e vdekshmërisë, Japonia përfundimisht do të pushojë së ekzistuari. Kjo do të ishte një humbje e madhe për botën,” shkroi ai në Twitter.

“Çfarë kuptimi ka të postosh këtë? tha Tobias Harris , një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Progresin Amerikan. “Ankthi që rrethon të ardhmen demografike të Japonisë nuk është se “Japonia përfundimisht do të pushojë së ekzistuari”, por më tepër zhvendosjet e thella sociale që po ndodhin si rezultat i rënies në një nivel më të ulët të popullsisë.”

Megjithatë, të tjerë shprehën mirënjohjen që Musk e ngriti këtë çështje duke kritikuar qeverinë japoneze se nuk po bënte sa duhet. Komentuesit vunë në dukje barrën financiare të të pasurit fëmijë dhe koston e lartë të jetesës si faktorë që kanë ngadalësuar normat e lindjeve në Japoni. Vendi renditet afër fundit të numrit mesatar vjetor të lindjeve për 1000 banorë, sipas  World Factbook të CIA-s . Vendi ka gjithashtu  popullsinë më të vjetër në botë , dhe së fundmi ka bërë një investim prej 970 milionë dollarësh në mjekësinë rigjeneruese për të ndihmuar në përballimin e saj.

Por rënia e popullsisë së Japonisë nuk është asgjë e re. Përpara pandemisë, vendi ishte në ballë të një “recesioni seksual” global dhe një studim kombëtar i vitit 2019 zbuloi se një në çdo 10 burra japonezë në të 30-at ishte ende i virgjër. Kjo e vendos normën e virgjërisë së Japonisë shumë përpara vendeve të tjera të industrializuara. Nëse tendencat do të mbaheshin, popullsia e Japonisë do të shembet me më shumë se gjysmën gjatë shekullit të ardhshëm, raportoi atëherë Lucy Craft nga CBS News.

“Një pjesë e madhe e këtyre individëve nuk mund të gjejnë një partner,” i tha CBS News Peter Ueda, një studiues i shëndetit publik në Universitetin e Tokios.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts