Elon Musk kryeson listën e më të pasurve të Amerikës, sipas Forbes

Elon Musk ka kryesuar listën e Forbes 400 2023 të njerëzve më të pasur në Amerikë, e cila u publikua të martën. Bashkëthemeluesi 52-vjeçar i Tesla dhe SpaceX u raportua se kishte një vlerë neto prej 251 miliardë dollarësh, që nga 8 shtatori. Musk ka rreth 90 miliardë dollarë më shumë se personi i dytë më i pasur në Shtetet e Bashkuara, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos (59 vjeç), i cili zotëron 161 miliardë dollarë.

Në pesëshen e parë renditen themeluesi i gjigantit të softuerit Oracle, Larry Ellison (79) me 158 miliardë dollarë, Warren Buffett i Berkshire Hathaway (93) me 121 miliardë dollarë dhe Larry Page i Google (50) me 114 miliardë dollarë.

Ndërkohë që ende ekziston një ndarje gjinore mes më të pasurve të SHBA-së, me femrat e para nga më të pasurat e vendit që vjen në vendin e 14-të në listë, femrat vazhdojnë të bëjnë shifra jashtëzakonisht të larta. Alice Walton (73) e Walmart kryeson listën e grave, me një pasuri neto prej 66.5 miliardë dollarë në 2023. Ajo pasohet nga Julia Koch (61) nga Koch Industries me 59.8 miliardë dollarë, e cila së bashku me tre fëmijët e saj trashëgoi 42 për qind të aksioneve nga burri i saj i ndjerë David.

  • foto galeri
  • foto galeri

Jacqueline Mars (83 vjeç), e cila zotëron rreth një të tretën e firmës për kujdesin e ëmbëlsirave, ushqimeve dhe kafshëve shtëpiake Mars, renditet në vendin e tretë të grave më të pasura dhe vendin e 19-të për amerikanët më të pasur me 38.9 miliardë dollarë.

Sipas Forbes, 400 njerëzit më të pasur në SHBA, kanë një vlerë të përbashkët 4.5 trilion dollarë. Nga këto, 20 më të mirat kanë vlerë rreth 1.9 trilion dollarë gjithsej. Analistët theksojnë se këta 20 janë 30 për qind më të pasur se një vit më parë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts