EMA: Johnson & Johnson në shqyrtim, lidhja shkakore nuk është provuar. Në kontakt me FDA

Komiteti i sigurisë i Agjencisë Europiane të Barnave (EMA) po heton që prej një jave të gjitha raportet e ngjarjeve embolike te personat e vaksinuar me Johnson & Johnson, njoftoi rregullatori në një shënim.

“Tani për tani, nuk është e qartë nëse ekziston një lidhje shkakore”, tha EMA.

“Zhvillimet e sotme po monitorohen nga afër nga EMA”, shkroi në “Twitter” eurokomisionerja për Shëndetin, Stella Kyriakides.

Agjencia vuri në dukje se është në kontakt me rregullatorin amerikan FDA dhe rregullatorët e tjerë ndërkombëtarë dhe do të komunikojë më tej sa të përfundojë vlerësimin.

Vaksina antiCOVID-19 Johnson & Johnson u ndalua në SHBA dhe shpërndarja e saj në Europë u vonua, sepse autoritetet shëndetësore po hetojnë një lidhje të mundshme me raste të rralla të mpiksjes së gjakut në disa të vaksinuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *