EMA miraton vaksinën Johnson & Johnson

16:08 11/03/2021

Vaksina e katërt që merr miratimin për përdorim në BE

Rregullatori i barnave të Bashkimit Evropian miratoi vaksinën me dozë të vetme të Johnson & Johnson Covid-19. Kjo është vaksina e katërt që miratohet për përdorim në BE pas vaksinave nga Pfizer-BioNTech, AstraZeneca-Oxford dhe Moderna dhe rekomandohet për ata mbi 18 vjeç.

Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Bahrein kanĂ« miratuar gjithashtu pĂ«rdorimin e Johnson&Johnson.  Miratimi pĂ«rfundimtar nga Komisioni Evropian pritet sĂ« shpejti. Autorizimi i kushtĂ«zuar lejon qĂ« njĂ« trajtim tĂ« shitet pĂ«r njĂ« vit pa pasur tĂ« dhĂ«na tĂ« plota pĂ«r efikasitetin e tij dhe efektet anĂ«sore.

Kontinenti europian po përballet me një rritje të të infektuarëve të nxitura nga variantet e reja përfshirë Italinë dhe Francën që kanë vendosur bllokime të reja. J&J ka rënë dakord të japë të paktën 400 milionë doza në BE, duke përfshirë 55 milionë në tremujorin e dytë, me dërgesat e para që pritet muajin tjetër.

NĂ« provĂ«n globale prej 44,000 personash vaksina paraqiti njĂ« efiktivitet 66%  nĂ« parandalimin e Covid-19 tĂ« moderuar dhe 85% pĂ«r rastet e rĂ«nda. Efektet anĂ«sore ishin zakonisht tĂ« lehta ose tĂ« moderuara pas dy ditĂ«ve tĂ« vaksinimit. MĂ« tĂ« zakonshmet ishin dhimbja nĂ« vendin e injeksionit, dhimbje koke, lodhje, dhimbje muskulore dhe tĂ« pĂ«rziera.

Shpresat janë që kjo firmë të përshpejtojë procesin e vaksinimit pasi ka ritme më të shpejta furnizimi se firmat të cilat prodhojnë vaksina me dy doza.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *