EMA nxit shtetet ta përdorin AstraZeneca-n

17:43 07/04/2021

Kryetarja e EMA: Vaksina është provuar se është efektive në parandalimin e rasteve të rënda

Agjencia Europiane e Barnave ka nxitur shtetet që të përdorin sërish vaksinën AstraZeneca-Oxford për të gjitha grupmoshat.

Emer Cooke, kryetarja e EMA, në një konference virtuale për shtyp bëri të ditur se agjencia evropiane e ilaçeve ka konfirmuar se përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e Covid-19 dhe efektet anësore tejkalojnë rreziqet.

“EMA po u kujton profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe njerëzit që marrin vaksinën të jenë të vetëdijshëm se mundësinë e rasteve të mpikjes së gjakut të kombinuara me nivele të ulëta të trombociteve të gjakut se ato janë të rralla. E rëndësishme është që të rifillojë sërish vaksinimi. Vaksina është provuar se është shumë efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe shtrimin në spital”, tha Cooke.

EMA ka bĂ«rĂ« thirrje qĂ« njerĂ«zit tanimĂ« tĂ« besojnĂ« gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nĂ« pĂ«rfitimet e kĂ«saj vaksine dhe se personat qĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« dozĂ«n e parĂ« tĂ« vaksinĂ«s AstraZeneca duhet tĂ« marrin dozĂ«n e dytĂ«. Shumica e rasteve tĂ« raportuara me trombozĂ« kanĂ« ndodhur te gra nĂ«n moshĂ«n 60 vjeç, deri nĂ« 2 javĂ« pas marrjes sĂ« vaksinĂ«s.

NdĂ«rkaq kryeministri britanik Boris Johnson tha se qeveria britanike beson se vaksina Oxford/AstraZeneca Ă«shtĂ« e sigurtĂ«. TĂ« rriturve nĂ«n 30 vjeç duhet t’u ofrohet vaksina AstraZeneca dhe se efektet anĂ«sore janĂ« jashtĂ«zakonisht tĂ« rralla.

Agjencia Europiane e Barnave ka theksuar se do të vijojë monitorimi i provave shkencore të disponueshme si për efektivitetin dhe sigurinë e të gjitha vaksinave të autorizuara Covid-19 dhe do të lëshohen rekomandime të mëtejshme nëse është e nevojshme.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *