EMA: Situata epidemiologjike në Europë shqetësuese, por varianti Omicron i COVID më pak i rrezikshëm

Kreu i Task-Forcës së Agjencisë Europiane të Barnave (EMA), Marco Cavaleri është shprehur se situata epidemiologjike në Europë është shqetësuese.

Ndërsa foli për variantin e ri të Omicron, ai theksoi se të dhënat paraprake për këtë mutacion duken më pak shqetësuese në krahasim me variantin Delta.

Ndërkohë theksoi se mbetet ende për tu verifikuar rrezikshmëria e Omicron, ndërsa është vënë re se ka pasur një transmetueshmëri shumë të lartë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *