EMA: Të dhënat paraprake të hulumtimeve tregojnë një rënie të efektivitetit të vaksinave kundër Omicron

Drejtoresha e Agjencisë Europiane të Mjekësisë Emer Cooke, ka deklaruar se është vënë re një rënie e efektivitetit të vaksinave kundër variantit Omicorn, ndërsa shton se këto rezultate nga studimet e kryera, nuk janë përfundimtare.

Më tej shton se një dozë e tretë kundër këtij mutacioni ndihmon në rritjen e antitrupave.

Po ashtu Cooke shtoi se është me rëndësi që të mos ndalet fushata e vaksinimit , dhe se duhet lejuar shkenca të bëjë punën e saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *